StoryEditor

Krajowy Dzień Kukurydzy 2023: spotkajmy się w Szepietowie 10 września!

Już 10 września br. odbędzie się Krajowy Dzień Kukurydzy w Szepietowie. Jak wiadomo "Podlasie kukurydzą stoi", więc to właśnie w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, w sercu woj. podlaskiego odbywa się jedna z największych imprez w Polsce, gdzie kukurydza, będzie odmieniana przez wszystkie możliwe przypadki. Zobacz tegoroczny program!
06.09.2023., 14:09h

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wraz z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy co roku organizuje wielkie świętowanie dla producentów kukurydzy, zarówno kiszonkowej i ziarnowej. To właśnie tu można zapoznać się z najnowszą ofertą odmian przystosowanych do regionalnych warunków klimatycznych, plonujących najlepiej i tych najbardziej odpornych na choroby oraz okresowe niedobory wody. 

W tym roku, już 10 września br. (w niedzielę) spotkają się rolnicy, eksperci, doradcy oraz przedstawiciele firm nasiennych oraz nawozowych i chemicznych, aby podsumować miniony rok dla kukurydzy. Porównamy plony, ocenimy plantacje, a eksperci będą dostępni dla każdego rolnika, aby udzielić fachowych porad odnośnie uprawy, zbioru czy niezbędnych zabiegów i nawożenia. 

Co roku wystawa w Szepietowie przyciąga tysiące miłośników i producentów tego złotego ziarna. Święto wpisało się już w kalendarz podlaskich imprez polowych. Przemierzając Podlasie trudno przejechać kilkaset metrów wiejskimi drogami i nie dojrzeć pól obsianych kukurydzą - sieją ją prawie wszyscy. To główny składnik paszy objętościowej dla bydła zarówno mlecznego i mięsnego. Zbiór kukurydzy kiszonkowej zaraz ruszy pełną parą, więc warto przypomnieć sobie najważniejsze aspekty podczas zbioru czy zakiszania. 

Atrakcje Krajowego Dnia Kukurydzy w Szepietowie

Program, jak co roku jest bardzo bogaty. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się poletka pokazowe. W ubiegłym roku uczestnicy wystawy mogli obejrzeć 130 odmian od 20 firm nasiennych. Podczas tegorocznego spotkania będzie można m.in. zobaczyć kolekcję ponad 139 odmian kukurydzy 24 wiodących firm hodowlano-nasiennych i dystrybucyjnych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Pośród wielu atrakcji nie zabraknie strefy zabaw dla dzieci i degustacji specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Zostanie rozstrzygnięty konkurs dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” organizowany przez KRUS Oddział Regionalny w Białymstoku. Przedstawiciele świata nauki zapewnią również szereg interesujących prelekcji. Podczas święta kukurydzy nie zabraknie innowacyjnych pokazów z udziałem najnowocześniejszego sprzętu rolniczego do zabiegów agrotechnicznych oraz prezentacji maszyn.

- Dzięki uprzejmości Agro-Rolnik Śniadowo zostanie zaprezentowana uprawa przedsiewna wykonana broną talerzową Vaderstad Carrier XT 425 Cross Cutter Disc. Ten zawieszany, składany agregat z talerzami ustawionymi w kształcie litery x służy do szybkiej uprawy podstawowej i przygotowania podłoża pod siew. Głęboka uprawa wykonana kultywatorem Vaderstand Cultus 350 umożliwia dokładną uprawę gleby do głębokości 25 cm. Agrotechnik Tafiły zaprezentuje uprawę uproszczoną agregatem Kuhn Performer Select 4000 z siewnikiem poplonów. Maszyna podczas jednego przejazdu wykonuje 4 zabiegi za pomocą zębów i talerzy: cięcie ścierniska, mieszanie i kruszenie gleby, wyrównanie i zagęszczenie. Głęboszowanie do głębokości nawet 65 centymetrów wykona pługiem dłutowym Bednar Terraland HD 7R 3000. Fricke zaprezentuje zbiór kukurydzy sieczkarnią John Deere 9500. Ściernisko po kukurydzy zagospodarowane zostanie broną nożową TerraStar Claydon. TerraStar pozostawia strukturę gleby nienaruszoną poprzez wyrywanie wgłębień z górnej warstwy gleby, pozostawiając profil nienaruszony. Uprawa uproszczona zaprezentowana siewnikiem pasowym Claydon, który stymuluje glebę tylko w strefie ukorzeniania i siewu jest korzystna nie tylko dla nasion i rosnących roślin, ale także dla środowiska pod ziemią. Zakiszanie w balotach zaprezentuje zaś firma Skłodowski. - wymienia PODR w Szepietowie. 

Program Krajowego Dnia Kukurydzy w Szepietowie

10.00 Otwarcie Krajowego Dnia Kukurydzy
– Wojciech Mojkowski – Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
– Tadeusz Michalski – Prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu

Lustracje polowe:

Kolekcja Odmian Kukurydzy – 139 odmian prezentowanych przez 24 firmy nasienne

POKAZ

Zbiór kamieni prototypem innowacyjnej maszyny firmy Metal-Technik

Prezentacje:

– Zadbaj o jakość produktów uzyskiwanych z kukurydzy – prof. dr hab. Tadeusz Michalski
– PZPK – RAGT w Obliczu Wyzwań Nowoczesnej Hodowli – Stanisław Wójtowicz
– Cechy idealnej odmiany kukurydzy kiszonkowej – Wojciech Pieczewski – Bayer Sp. z o.o.
– Lider S – najtańsze źródło siarki – Marcin Ołdakowski – Rolpol Ołdakowscy Sp.j.
– Czy jesteśmy w stanie ograniczyć skutki suszy w uprawie kukurydzy? – Olivier Goulay
– Elicit Plant – Jak rozwiązać problem stabilności tlenowej w kiszonce z kukurydzy?
– Sławomir Walasek – Lallemand Animal Nutrition

11.30 Podsumowanie konkursu:

Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich – KRUS Białystok

12.00 Poczęstunek przygotowany przez KGW dla wszystkich uczestników

12.30 Pokazy: 

AGRO-ROLNIK ŚNIADOWO
1. Uprawa przedsiewna – wykonana broną talerzową Väderstad Carrier XT 425 Cross Cutter Disc
2. Głęboka uprawa – wykonana kultywatorem Väderstad Cultus 350

AGROTECHNIK TAFIŁY
1. Uprawa uproszczona wykonana agregatem marki Kuhn model Performer Select 4000 z siewnikiem poplonów
2. Uprawa głęboka, głęboszowanie wykonane pługiem dłutowym marki Bednar model Terraland HD 7R 3000 o szerokości 3

FRICKE
1. Zbiór kukurydzy sieczkarnią John Deere 9500
2. Mulcz ścierniska po kukurydzy broną nożową TerraStar 6,3 marka Claydon
3. Siew prasowy siewnikiem Claydon

SKŁODOWSKI
1. Zakiszanie w balotach


Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 17:57