Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Listy odmian zalecanych kukurydzy

Obrazek

Przed siewami rolnicy często zastanawiają się, czy wybrana przez nich odmiana dobrze spisze się w gospodarstwie. Oczywiście decydujący głos ma pogoda, ale nie mniej ważne są agrotechnika i odmiana.

Janusz Biernacki20 marca 2021, 08:45
Wielu rolników zapewne już kupiło materiał siewny kukurydzy, co zwykle jest finalizowane w styczniu i lutym. Nie brakuje jednak klientów niezdecydowanych lub z innych względów odkładających zakup nasion kukurydzy krótko przed terminem siewu. Dla jednych i drugich mamy potrzebną praktyczna informację w postaci „List odmian zalecanych do uprawy w województwie” na 2021 r.

Wykazy te zawierają zestaw odmian najlepiej sprawdzających się w uprawie w konkretnym województwie. Są one sporządzane na podstawie kilkuletnich wyników badań PDO i corocznie aktualizowane przez zespół krajowych ekspertów. Poza potencjałem plonotwórczym samej odmiany uwzględniaj także wpływ lokalnych warunków pogodowych oraz klasy gleb i wartości stanowisk.

W województwach, w których nie prowadzi się tego typu badań lub są one nieliczne, nie tworzy się takich list. Nie oznacza to jednak, że rolnicy z tych województwach nie mogą uprawiać kukurydzy. Są tylko pozbawieni tej bardzo przydatnej dla praktyki informacji, co z czasem powinno się zmienić, z korzyścią dla plantatorów i firm hodowlanych czy dystrybucyjnych.

Dysponując taką wiedzą można natomiast sprawdzić trafność wyboru odmiany, czy dopiero podjąć właściwą decyzję zakupu materiału siewnego. Szczegółowe wykazy LOZ dla kukurydzy ziarnowej i kiszonkowej prezentują tab. 1. i 2. (źródło: COBORU)


[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)