StoryEditor

Motyle omacnicy nalatują na kukurydzę

Jak zwykle, pierwsze sygnały o nalotach omacnicy prosowianki płyną z południa kraju. I nie inaczej jest tym razem. Wprawdzie chwilowo nie są one tak intensywne z uwagi na silne opady deszczu, jednak po ich ustaniu samice omacnicy zaczną intensywniej składać jaja na. liściach. Oznacza to, że już niebawem będzie pora na wyłożenie biopreparatów zawierających kruszynka – małą błonkówkę, której przysmakiem są właśnie jaja omacnicy.
22.06.2020., 09:06h
W metodzie biologicznej zwalcza się wyłącznie jaja szkodnika, co bezpośrednio przekłada się na mniejszą liczbę gąsienic. Do tego celu wykorzystuje się biopreparaty wykorzystujące żywe larwy oraz poczwarki kruszynka. Kruszynek to jeden z najmniejszych owadów żyjących na świecie (w zależności od gatunku osiąga wymiary 0,4–1,2 mm). Błonkówka ta jest pasożytem jaj różnych gatunków owadów.  Aktualnie na krajowym rynku dostępne są preparaty zawierające Trichogramma brassicae.

 Na małych areałach najlepiej jest wybierać biopreparaty do zwieszania na blaszkach liściowych kukurydzy lub w postaci kulek do rozrzucania na glebę. Duże plantacje można chronić za pomocą specjalnych rozrzutników do kulek montowanych do ciągnika lub agrolotniczo z zastosowaniem dronów, wiatrakowców lub samolotów. Koszt zawieszek wynosi ok. 150–170 zł/ha. Mimo konieczności samodzielnego przejścia przez pole i ich rozwieszenia na roślinach, coraz więcej rolników decyduje się na taką metodę zwalczania omacnicy prosowianki. W komunikacie IOR–PIB pojawiła się informacja, że najlepiej zawieszki wykładać od ok. 25 czerwca. 

Fot. Bereś
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 03:37