StoryEditor

Kukurydza jeszcze tańsza? Światowe prognozy na żniwa kukurydziane

Tuż przed startem zbiorów kukurydzy na ziarno przyglądamy się światowym prognozom, temu, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu i nakreślamy perspektywy cenowe na żniwa, a także zaraz po nich.
29.09.2023., 14:09h

Na światowy rynek kukurydzy wpływają prognozy jej zbiorów w obu Amerykach, ale dla nas zdecydowanie ważniejsza jest produkcja w Ukrainie i w Unii Europejskiej. Napływ kukurydzy ze Wschodu warto rozważyć pod kątem sytuacji cenowej na krajowym rynku.

Więcej kukurydzy na świecie?

Ostatnie zmiany w kukurydzianych prognozach Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa na sezon 2023/24 są naprawdę niewielkie. We wrześniu światowa produkcja kukurydzy od poprzedniego sierpniowego raportu praktycznie się nie zmienia, jednak wynosząc 1 mld 214 mln t, będzie aż o 58 mln t wyższa od ubiegłorocznej. Tym samym światowe zbiory kukurydzy, po krytycznym roku ubiegłym, zbliżą się na 4 mln t do tych z sezonu 2021/22.

Eksport kukurydzy USDA w tym sezonie konsekwentnie nadal szacuje na 196 mln t, o 14,5 mln t więcej niż w sezonie 2022/23. Największym eksporterem nadal będzie Brazylia – 55 mln t, o 3 mln t wyprzedzając Stany Zjednoczone i trzecią Argentynę, która ma wyeksportować 40,5 mln t.

Zwiększone o 2,9 mln t do 314 mln t zostały natomiast zapasy kukurydzy. Taki bilans odzwierciedla o 1,3 mln t wzrost w Brazylii (do 8 mln t), o 800 tys. t wzrosną zapasy w Meksyk...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 03:38