StoryEditor

Sorgo w wersji ziarnowej i kiszonkowej

Zmiana klimatu, a zwłaszcza deficyt wody dostępnej dla roślin w okresie wegetacji, czy skrajnie wysokie temperatury w krytycznych fazach rozwoju, wymuszają wprowadzanie do płodozmianu gatunków tolerujących te stresy. Niewątpliwie należy do nich sorgo, którego odmiany nowego typu hodowcy wprowadzają na rynek. Mogą stać się one konkurencyjne np. dla kukurydzy, zwłaszcza w rejonach o powtarzających się silnych skutkach suszy rolniczej.
05.10.2023., 12:10h
Nowy typ hodowlany odmian sorga oferuje m.in. firma KWS. Organizując cykl spotkań w kilku lokalizacjach kraju, prezentuje w uprawie polowej nowe odmiany typu ziarnowego i kiszonkowo/biogazowego. Jedna z promocyjnych imprez odbyła się 4.10 na polach w Kotowie, ZR Ptaszkowo (woj. wielkopolskie).  
  • KWS Lupus – to wczesna odmiana ziarnowa (fot. poniżej). Roślina wykształca mocne łodygi, a łan osiąga wysokość do 130 cm, dzięki czemu jest odporny na wyleganie. Zdrowe łodygi i liście sprawiają, że odmiana jest też przydatna do siewu w gospodarstwach ekologicznych. Kuliste nasiona, o MTN ok. 30 g, można wysiewać zarówno siewnikami punktowymi jaki i zbożowymi. Odmiana jest przydatna do uprawy także na stanowiskach lżejszych.


  • KWS Freya – odmiana wczesna, do średnio wczesnej, przeznaczona do uprawy na kiszonkę lub biogaz. Rośliny dobrze tolerują okresowe deficyty wody, osiągają wysokość 3–4 m, mają też potencjał adoptacji do różnych warunków uprawy. Wartość paszowa ziarna zbliżona do nasion kukurydzy. Odmiana o wysokiej wydajności s.m. i wysokiej zdrowotności, dzięki czemu może być również uprawiana w gospodarstwach ekologicznych (patrz foto).


Zalecenie agrotechniczne
Sorgo uprawia się na glebach klas od III do VI. Sieje się między 1. a 2. dek. maja, po przymrozkach, na które jest bardzo wrażliwe. Głębokość siewu ziaren 3–4 cm, w obsadzie na ziarno ok. 260 tys. roślin/ha, a na kiszonkę 260–300 tys. roślin/ha. Rozstaw rzędów zależy od wymagań odmiany i wynosi od ok. 20 do 75 cm. Dawki nawozów w uprawie na ziarno: do 150 kg/ha N, ok. 70 kg/ha P2O5 i 120–160 kg/ha K2O.
Początkowe fazy rozwoju sorga przebiegają bardzo wolno, dlatego uprawa wymaga dobrej ochrony herbicydowej. Przed siewem i wschodami można użyć glifosatu, po siewie i przed wschodami np. mieszaniny chlomazon + pendimetalina oraz S-metolachlor.

Zbiór sorga ziarnowego, w zależności od wczesności odmiany i przebiegu pogody, przypada na połowę października do pierwszej dekady listopada. Ziarno ma wówczas wilgotność ok. 20%, co wymaga dosuszenia do 12%. Uwalniana w tym procesie łuska nasienna spowalnia i utrudnia ten proces, co wymaga dobrania właściwych parametrów pracy suszarni, w tym niższej temperatury i zwiększenia wydajności wentylatora oraz uważnej i systematycznej kontroli pracy urządzenia.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 21:06