StoryEditor

Omacnica prosowianka – jak ograniczyć zimujące gąsienice? Pogotowie polowe top agrar Polska

Połamane rośliny, wióry na zewnętrznej stronie łodyg, uszkodzone kolby i wiechy  – to klasyczne objawy szkodliwej działalności omacnicy prosowianki w kukurydzy. Szkodnik ten występuje praktycznie w całym kraju. Czym i jak najlepiej teraz z nią walczyć?
05.11.2022., 18:11h

Wydawać by się mogło, że te sezon nie należał do omacnicy prosowianki. Na szczęście, pogoda jej nie sprzyjała. Jednak w wielu regionach, w których wystąpiła już w poprzednich latach pojawiła się na plantacjach kukurydzy. Może nie w tak dużym nasileniu, jak w poprzednich latach, ale wyrządziła także szkody.


Wwiercając się w łodygę, a następnie żerując w jej wnętrzu, gąsienice omacnicy zakłócają transport w roślinie wody i składników pokarmowych. Otwory i dziury wzdłuż łodygi spowodowane wielokrotnym przewiercaniem się gąsienic zmniejszają stabilność roślin. Zwiększa to ryzyko wylegania i łamania się roślin.

Walka z omacnicą teraz jesienią polega na niszczeniu zimujących u podstawy łodygi gąsienic, wymieszaniu ich z glebą. Jak zrobić to najlepiej? Jakie narzędzia najlepiej sprawdzają się do ograniczenia populacji zimujących gąsienic omacnicy, a także dlaczego teraz trzeba koniecznie monitorować mszyce?

Obejrzyjcie ten odcinek Pogotowia polowego top agrar Polska koniecznie!

Film w opcji Premium - tylko dla Prenumeratorów i Subskrybentów top agrar Polska. Zaloguj się i oglądaj!

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 03:58