StoryEditor

Polski robot do uprawy kukurydzy

Konsorcjum: UNIA Sp. z o.o., Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych oraz Instytut Lotnictwa rozpoczęły prace nad polskim robotem polowym przeznaczonym do uprawy kukurydzy.
09.09.2020., 12:09h
Zadania, które stawia się przed inteligentnym urządzeniem to monitorowanie stanu upraw, wykonywanie selektywnych zabiegów opryskiwania, zgodnych z agrotechniką i spełniających wymogi ochrony środowiska oraz zmniejszenie zużycia nawozów i środków ochrony roślin.

Maszyna, jak deklarują beneficjenci projektu, będzie wyposażona w sensory, układy przetwarzające pozyskiwane dane oraz precyzyjny system sterowania procesami agrotechnicznymi. Ma być wykorzystywana zarówno w gospodarstwach wielkotowarowych, jak i w mniejszych, w tym przez ekologicznych producentów rolnych.

Jak informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, projekt uzyskał ponad 12 mln złotych unijnego dofinansowania z Programu Inteligentny Rozwój, a prace nad nim potrwają do 2023 r. Resort podkreślił, że prowadzenie upraw zgodnie z celami Rolnictwa 4.0, polegającego na zastosowaniu rozwiązań cyfrowych w codziennej pracy, pozwala obniżyć koszty działalności gospodarstwa rolnego i podnieść jego dochodowość. Ogranicza również problem braku rąk do pracy.
[Źródło: PAP; oprac. bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 23:43