StoryEditor

Strategia uprawy kukurydzy. Jak w tym roku do nawożenia podchodzą rolnicy? [FILM]

Zmniejszone zasiewy kukurydzy spowodowane są zwiększeniem nakładów ponoszonych na jej uprawę. Jakie rośliny rolnicy planują zasiać zamiast kukurydzy? Jak zmieścić się w ok. 200 złotych i zabezpieczyć ją przed chwastami? Jakie nawożenie pod kukurydzę zastosować? Jakie FAO kukurydzy wybrać przy wydłużającym się okresie wegetacji? O tym wszystkim w naszym filmie!
10.05.2023., 11:05h
— Dopiero zaczęliśmy, a w poprzednie lata to już kończyłem sianie kukurydzy. Nie ma sprzyjających warunków. Co chwile przepaduje, szczególnie na glinach musi być przynajmniej te trzy dni dobrej pogody. Teraz się dobrze złożyło i jedziemy, aby jak najszybciej się udało zakończyć. Tam, gdzie jednak jest bardziej podmokło, to nie ma szans, spuszczamy szpadlami wodę, ale nie wjedzie się tak szybko, ponieważ grzęźnie sprzęt — mówi Piotr Groehl, rolnik z Zimnic Małych.

Zmniejszone zasiewy kukurydzy – co w zamian?

— W tym roku za mokro jest również na zabieg talerzówką, jesienią tak, ale w tym roku żadne agregaty nie zdają egzaminu. Jest za dużo wilgoci w glinie i uważam, że tylko brona zdaje egzamin. Zmniejszam też uprawę kukurydzy, jest to dość duży nakład i jeszcze unijne przepisy, zielony ład, muszę to skorygować obszarowo. W zamian planujemy posiać groch albo soję — dodaje Piotr Groehl.

Zmiana strategii nawożenia kukurydzy

— Strategia uprawy zostanie zmieniona, ze względu na walkę z dylematem, kiedy ją nawozić. W strategii technologii uprawy kukurydzy w tym roku zastosowałem 200 kg mocznika doglebowo, a teraz w oprys...
Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 06:05