StoryEditor

Susza 2019: Czy głownia zagraża kukurydzy?

Głownia guzowata to najbardziej znana choroba kukurydzy, ponieważ stosunkowo łatwo można ją rozpoznać.
17.07.2019., 18:07h
Głownia stanowi największe zagrożenie dla roślin w latach, kiedy występują czynniki stresowe, jak np. susza i upały lub silne opady deszczu czy gradobicie. Patrząc na dotychczasowy przebieg pogody nie można wykluczyć, że choroba pojawi się na roślinach choćby ze względu właśnie m.in. na suszę.

Głownia guzowata groźna jest szczególnie, kiedy porażone zostają kolby (patrz zdjęcie), bo wtedy dochodzi do największych strat w plonie. Do infekcji dochodzi poprzez znamiona słupków (w miejsce, gdzie powinien spaść pyłek dostaje się zarodnik grzyba), czyli właśnie teraz, a na kolbie w miejscu, gdzie powinien powstać ziarniak tworzy się guz. Z czasem z jego wnętrza wydostają się zarodniki, które są źródłem choroby w kolejnych latach.

Niestety, niedostatecznie skuteczne w zapobieganiu chorobie jest stosowanie dobrze zaprawionego materiału siewnego. Warto też zaznaczyć, że nie stwierdzono szkodliwości choroby dla ludzi czy zwierząt, jednak obecność zarodników w paszy powoduje, że staje się ona mniej atrakcyjna dla zwierząt i jest niechętnie przez nie pobierana.

fot. Sierszeńska
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 15:27