StoryEditor

Gama rozsiewaczy Unii na naszych pokazach w Nagradowicach!

Jak rozsiać wapno by równomiernie zasilić glebę? Jak dobrać sprzęt i jak go ustawić w zależności od rodzaju stosowanego wapna? Tego dowiesz się podczas naszych pokazów Żniwa i siew z top agrar i profi, które już 4 lipca odbędą się w podpoznańskich Nagradowicach. Jednym z uczestników pokazów jest firma Unia wraz ze swoim dealerem Raitech.
02.07.2024., 12:40h

Właśnie w Nagradowicach na polach Poznańskiej Hodowli Roślin firma Unia inauguruje cykl pokazów pracy „Akademia Wapnowania”, w którym zaprezentuje całą gamę dostępnych maszyn do rozsiewu wapna.

Zmodernizowany Tytan

W rozsiewie wapna defekacyjnego zobaczymy więc zmodernizowany rozrzutnik Tytan 24, wyposażony w nowy typ adaptera poziomo-tarczowego, który może być stosowany przy aplikacji różnego rodzaju materiałów (obornik, wapna, pomioty, komposty, osady, itp.) i zapewnia szerokość roboczą aż do 24 m. Elementy robocze adaptera (noże tnące, łopaty tarcz) wykonane są z wysokowytrzymałej stali Hardox, a amortyzowany zaczep dolny i tylna oś skrętna gwarantują operatorowi wysoki komfort pracy. Adapter doposażony jest również w deflektor hydrauliczny, ograniczający szerokość rozrzutu, co jest istotne podczas pracy przy granicy pola.

Tytan 24 poza liftingiem wizualnym został wzbogacony o rozwiązania znacząco podnoszące precyzję pracy. Dzięki systemowi ISOBUS połączonemu z dynamicznym systemem ważącym opartym na sześciu czujnikach rozrzutnik utrzymuje zadaną dawkę z bardzo wysoką dokładnością. Jego system sterujący przez przeliczenie masy materiału w skrzyni oraz wysokości otwarcia zasuwy automatycznie dostosowuje prędkość pracy przenośnika łańcuchowego tak, aby zadana dawka była stale utrzymywana. Możliwa jest też praca w oparciu o mapy aplikacyjne (VRC) dzięki czemu dawkowanie materiału może być zmienne, dostosowane do realnych potrzeb na danym fragmencie pola.

image
FOTO: Jan Beba

Warto w tym miejscu wspomnieć, że wszystkie funkcje hydrauliczne maszyny obsługiwane są z poziomu terminala ISOBUS, dlatego też nie potrzeba osobnej pary wyjść hydraulicznych do każdej funkcji – wystarczy jedno gniazdo zasilające oraz gniazdo tzw. wolnego spływu oleju. Rozrzutnik ma solidny przenośnik czterołańcuchowy o ogniwach grubości 14 mm, oraz dwie przekładnie boczne odpowiadające za jego pracę. Ponadto maszyna wyposażona jest w dwuobwodowe hamulce pneumatyczne, tylne oświetlenie robocze, nawigację GPS oraz WOM szerokokątny (1000 obr/min). Szerokość adaptera w Tytanie 24 wynosi 2 m natomiast objętość skrzyni to aż 22 m³. Masa własna maszyny wynosi około 7 900 kg (w zależności od wyposażenia), dlatego też ciągnik współpracujący z rozrzutnikiem musi posiadać moc od 200 KM.

Klasyk RCW

Do wapna granulowanego lub mielonego nada się rozsiewacz serii RCW Plus H. To największe w ofercie polskiego producenta uniwersalne, jednoosiowe maszyny do precyzyjnego wysiewu rzutowego zarówno nawozów granulowanych (do 36 m), jak i wapna (do 20 m). Prezentowany podczas pokazów RCW 100 PLUS H to rozsiewacz, który gwarantuje nie tylko dokładny i równomierny wysiew, ale wyposażony jest również w szereg funkcji poprawiających zarówno jakość jak i komfort pracy takich jak:

  • system sterujący ISOBUS, który umożliwia komunikację z terminalem ciągnika, pozwala na zarządzanie wszystkimi parametrami pracy maszyny oraz funkcjami hydraulicznymi jak np. plandeka skrzyni nawozowej, zasuwy, przenośnik pasowy,
  • amortyzowany zaczep, który niweluje siły i drgania przenoszone z rozsiewacza na ciągnik,
  • ogranicznik szerokości wysiewu umożliwiający dokładną aplikację nawozu przy granicy działki,

Warto również zaznaczyć, że systemy rolnictwa precyzyjnego, którymi dysponuje maszyna (nawigacja GPS, możliwość zastosowania map aplikacyjnych – VRC) sprawiają, że wszelkie parametry pracy mogą być na bieżąco monitorowane oraz zgrywane na nośniki zewnętrzne w celu szczegółowej analizy.

image
FOTO: Jan Beba

Kubatura skrzyni w prezentowanym modelu wynosi 10 m³, a system dozujący materiał na tarcze pozwala na osiągnięcie dawek nawet od 30 kg/ha – dla nawozów granulowanych i od 200 kg/ha – dla wapna. Ponadto maszyna wyposażona jest również w nowe tarcze do wysiewu wapna umożliwiające osiągnięcie szerokości roboczej nawet do 20 m.

Z belką do wapna pylistego

Wciąż nowy RCW Helix to rozsiewacz do wapna pylistego o bardzo małej frakcji, niskiej wilgotności i wysokiej reaktywności, sięgającej ponad 90%. Właśnie dzięki wysokiej reaktywności, przekładającej się na szybki czas reakcji z glebą wapna pyliste zyskują coraz większą popularność. Dzięki ich zastosowaniu odkwaszanie gleby przebiega dużo szybkiej, a poprawa pH jest znacząca już w kolejnym rok.

System Helix umożliwia precyzyjny wysiew wapna pylistego dzięki zastosowaniu specjalnej belki o szerokości 9 lub 12m z fartuchem zabezpieczający zamontowanym zarówno na jej przodzie i tyle, co maksymalnie ogranicza znoszenie materiału przez wiatr. Dodatkowo maszyna może być wzbogacona o nawigację GPS i system zmiennego dawkowania nawozów (VRC) dzięki czemu możemy osiągnąć najwyższą możliwą precyzję podczas aplikacji, co przekłada się zarówno na oszczędności w ilości wysiewanego materiału, jak i zapewnia dokładne wyrównanie pH gleby na powierzchni całego pola.

Rozsiewacze RCW HELIX posiadają bogaty standard, który obejmuje hydraulicznie sterowaną plandekę skrzyni, dwuprzewodowe hamulce pneumatyczne, system sterujący ISOBUS, amortyzowany zaczep oraz amortyzowany tandemowy układ zawieszenia osi, z tylną osią skrętną – samonastawną.

image
FOTO: Jan Beba

Opcjonalnie maszyny te można doposaży w tradycyjny, znany z innych modeli rozsiewaczy RCW adapter tarczowy umożliwiający wysiew rzutowy nawozów granulowanych (do 36 m) jak i wapna (do 20 m). Przy takiej konfiguracji otrzymujemy trójfunkcyjny rozsiewacz do wapna pylistego, tradycyjnego (wysiewanego rzutowo), jak i do nawozów granulowanych. Warto również zaznaczyć, że od niedawna w ofercie Unii znajdują się również belki Helix o szerokości 6 m, z napędem mechanicznym, które są kompatybilne z mniejszymi rozsiewaczami RCW (modele: 45, 60, 85, 90 TD, 110 TD), jak i ze starszymi wersjami modelowymi (RCW 5500 i 8200).

Pneumatyczne zestawy uprawowo-siewne

Dostosowując się do idei naszej imprezy Unia zaprezentuje także agregat z serii Fenix 3000 do siewu zbóż w technologii konwencjonalnej lub uproszczonej z minimalną uprawą gleby. Sekcję uprawową stanowi brona talerzowa równoległa z talerzami o średnicy 485 mm. Talerze zabezpieczone są amortyzatorami gumowymi. Przed sekcją talerzy można również zamontować włókę, która wstępnie wyrówna glebę. Zestaw wyposażony jest w redlice dwutalerzowe V-Tech 350mm z rolkami kopiującymi 330x50 mm. Maksymalny docisk jednostkowy redlic wynosi 80 kG. Zestawy z serii Fenix 3000 występują w trzech szerokościach: 3, 4 oraz 6 m.

image
FOTO: Jan Beba

Pojemność skrzyni załadunkowej wynosi 3000 l, natomiast wersja 6 metrowa może mieć również zbiornik 4000 l  w wersji Duplo z jednoczesnym wysiewem ziarna i nawozu). Odstęp między redlicami siewnymi wynosi 12,5 lub 16,7 cm dla szerokości 3 oraz 4 m oraz 15 cm dla szerokości 6 m. Dozowanie nasion odbywa się poprzez objętościowy aparat wysiewający FX, który umożliwia dokładny wysiew nasion w dawce od 1,5 do 400 kg/ha. Pneumatyczny układ wysiewający wyposażony jest w wentylator napędzany silnikiem hydraulicznym zasilanym z hydrauliki ciągnika (w opcji jest również hydraulika niezależna). Nad pracą zestawu czuwa komputer Touch 800 wykorzystujący rozwiązania ISOBUS.

Sprawny odbiór ziarna

Kolejną z prezentowanych maszyn Unii będzie przyczepa przeładowcza Bizon 36. Skrzynia ładunkowa ma maksymalną objętość wynoszącą 38 m3, co pozwala na załadunek blisko 20 t ziarna. Sama przyczepa charakteryzuje się masą własną wynoszącą 9,6 t, więc by sprawnie pracować pełnym zestawem, do współpracy wymagany jest ciągnik o mocy minimum 200 KM. Aby utrzymać na powierzchni pola taki ładunek, sprzęt wsparty jest na tridemowym układzie jezdnym, z szerokim niskociśnieniowym ogumieniem o rozmiarze 700/50 x 26,5. Ułatwieniem w wykonywaniu nawrotów są skrętne osie, zarówno przednia jak i tylna. Wysokość załadunku wynosi nieco ponad 3,5 m, a sama przyczepa ma długość 10 m.

Rozładunek pełnego wozu nie stanowi problemu. Maszyna wyposażona jest w przenośnik ślimakowy, którego wydajność wynosi aż 500 ton/h. Sterowanie końcówka podczas wyładunku na środki transportowe odbywa się z kabiny ciągnika.

W standardowym wyposażeniu znajdziemy stelaż z plandeką chroniącą zawartość skrzyni przed deszczem oraz tylną drabinkę umożliwiającą wejście do wnętrza. Dyszel wyposażony jest w zaczep kulowy K80, a system wagowy pozwala na kontrolowanie ilości materiału odbieranego od kombajnu. Wał przegubowo-teleskopowy również stanowi podstawowe wyposażenie przyczep Bizon. 

Zapraszamy na Żniwa i siew 2024 z top agrar Polska i Profi do PHR Tulce w Nagradowicach k. Poznania!

Pokazy polowe Żniwa i Siew odbywają się pod auspicjami redakcji top agrar Polska oraz Profi – nowoczesna technika rolnicza. I to redaktorzy tych czasopism poprowadzą główną cześć pokazów maszyn i wraz z przedstawicielami firm omówią ich cechy.

Nasze wydarzenie jest bezpłatne dla wszystkich zwiedzających po wcześniejszej rejestracji, której warto dokonać zawczasu na stronie: Żniwa i siew z top agrar i profi. Każdy, kto nas odwiedzi otrzyma upominek dla pasjonatów techniki rolniczej oraz kupon na wspólne grillowanie i napoje.

ZAPISZ SIĘ TUTAJ!

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 23:52