StoryEditor

Uczniowskie Agro Show w Trzciance – kilkanaście milionów złotych na jednym polu pokazowym

Kolejny rok z rzędu uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół RCKU w Trzciance zorganizowali dla społeczności szkolnej i lokalnej wyjątkowy pokaz pracy ciągników i maszyn rolniczych. Wartość prywatnego sprzętu, którym przyjechali młodzi rolnicy na pola to kilkanaście milionów złotych.
05.06.2024., 16:44h

Czerwcowe pokazy polowe, pod nazwą Uczniowskie Agro Show to w szkole w Trzciance już wieloletnia tradycja. Uczniowie klas I – V technikum w zawodzie Technik rolnik przyjechali dziś do szkoły prywatnym sprzętem z własnych gospodarstw, a jego wartość spokojnie można oszacować na kilkanaście milionów złotych.

image
FOTO: Fot. Bartłomiej Czekała

46 zestawów na jednym polu

Tradycyjnie pokazy rozpoczynają się na szkolnym placu mechanizacyjnym, gdzie wszystkie zestawy formują kolumnę, która następnie przejeżdża przez całą miejscowość aż na jedno z pół należących do Zespołu Szkół RCKU w Trzciance.

- W tym roku na p[okazach pojawiło się 46 zestawów składających się z ciągników zagregowanych z różnymi maszynami rolniczymi. May także w tym roku jeden opryskiwacz samojezdny marki John Deere – mówi Paweł Duda, nauczyciel przedmiotów zawodowych i jeden z organizatorów Uczniowskiego Agro Show w Trzciance.

Od zbioru po ochronę roślin

Ideą pokazów jest nie tylko pokazanie indywidualnych umiejętności praktycznych uczniów kierunku rolniczego i nowoczesnego sprzętu rolniczego, lecz także edukacja publiczności, która może się dowiedzieć w jaki sposób, przy użyciu jakich narzędzi oraz technologii wykonuje się poszczególne prace agrotechniczne w rolnictwie.

- Każdy zestaw składający się z ciągnika  i maszyny rolniczej wraz z operatorem jest przedstawiany publiczności. Staram się opowiedzieć widzom jak najwięcej o tym jaki ten sprzęt ma zastosowanie i dlaczego jest rolnikom potrzebny – mówi Marek Duda, nauczyciel przedmiotów zawodowych i prowadzący pokazy polowe podczas Agro Show 2024.

Agro Show – gratka nie tylko dla szkoły

Ale Uczniowskie Agro Show to nie tylko wewnętrzna impreza szkolna. To już ważne wydarzenie lokalne, na którym pojawiają się rodzice uczniów uczęszczających do szkoły, okoliczni rolnicy i wielu zaproszonych gości oraz przedstawicieli firm z branży agro.

- Staramy się aby takie wydarzenia miały charakter edukacyjny, bo w naszej placówce kładziemy ogromny nacisk na kształcenie praktyczne i zawodowe. A nasi uczniowie mają możliwość podczas Agro Show pokazać co potrafią i jak wygląda praca nowoczesnego rolnika – tłumaczy dyrektor szkoły w Trzciance Izabela Kałek.

Po pokazach polowych uczestnicy i publiczność udali się na plac przy szkolnej mechanizacji, gdzie odbył się piknik z konkurencjami praktycznymi dla wszystkich klas oraz poczęstunek pyszną grochówką i plackami.

image
FOTO: Fot. Bartłomiej Czekała
image
FOTO: Fot. Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Fot. Czekała

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 15:35