StoryEditor

Nowości w sadzarkach Grimme

Grimme wprowadza kilka istotnych modyfikacji w czterorzędowych sadzarkach kubełkowych GL 420 i GL 430 oraz w maszynie pasowej GB 430.
11.01.2021., 11:01h
W czterorzędowych maszynach kubełkowych GL 420 i GL 430 Grimme wprowadza nowy znacznie tańszy układ rozłączania napędu pasów z kubełkami dla pojedynczych redlin. To niezbędne wyposażenie dla maszyny, gdy w ziemniakach stosuje się ścieżki technologiczne, a także przy współpracy z Section Control i GPS.

Jeden silnik hydrauliczny
Nowy system to znacznie tańsza alternatywa dla dotychczas oferowanego rozwiązania. Do tej pory każda sekcja napędzana była indywidualnym silnikiem hydraulicznym. W nowym rozwiązaniu wykorzystywany jest jeden silnik hydrauliczny, który napędza wszystkie sekcje wysadzające. Na głównym wale napędowym przy każdej sekcji zamontowano nowe sprzęgło elektromagnetyczne, którego zadaniem jest rozłączenie napędu. Można tego dokonywać ręcznie na terminalu obsługowym sadzarki w kabinie. W opcji z wykorzystaniem ISOBUS i Section Control możliwe jest automatyczne wyłączanie pojedynczych rzędów z wykorzystaniem sygnału GPS.

Zapobiega erozji wodnej
Od tego sezonu sadzarki pasowe GB 430 można wyposażyć dodatkowo w TerraProtect PRO, czyli rozwiązanie zapobiegające erozji wodnej. Składa się on z zęba spulchniającego zabezpieczonego przed kamieniami, który pracuje w dnie redliny. Jego zadaniem jest rozluźnienie gleby, co zwiększa zdolność wchłaniania i retencji wody. Za zębem podąża narzędzie formujące. Jego zadaniem jest tworzenie w dnie redliny grobli, co zapobiega spływom wody oraz wartościowych, drobnych mineralnych składników gleby. TerraProtect PRO zapewnia utrzymanie stałej odległości pomiędzy groblami niezależnie od prędkości sadzenia.

Łatwiejsze zaczepianie
W zaczepianych maszynach GL430 standardowym wyposażeniem będzie hydrauliczna stopa podporowa. Ułatwia to zaczepianie maszyn, zwłaszcza gdy wykorzystuje się zaczep kulowy K80. Na zaczepie montowany będzie także nowy uchwyt, na który odkłada się przewody hydrauliczne i pneumatyczne po odczepieniu sadzarki.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 13:52