StoryEditor

Maszynowy biznes w 2030 roku

Rolnictwo, jest jedną z najszybciej rozwijających się branż. Jeszcze 60-70 lat temu cena nowego ciągnika wynosiła od 2 do 5 tys. dolarów, a dzisiaj ciągnik o podobnej wielkości mógłby z łatwością kosztować 10 razy tyle.
25.09.2020., 10:09h

Według badań przeprowadzonych dla amerykańskiego stowarzyszenia producentów maszyn AEM, rolnictwo staje się coraz bardziej zlokalizowane. Kiedyś każde pole było postrzegane jako całość, a teraz wielu rolników dzieli pola na różne sekcje z uwzględnieniem jakości gleby. W rezultacie mimo dużego rozwoju technologii praca staje się coraz trudniejsza, na co nakłada się coraz mniej korzystne prawo, niekontrolowana zabudowa miejska i deficyt wody.


Elektryczne traktory
Dużą ewolucje przechodzi sprzęt rolniczy. Według raportu IDTechEx „Pojazdy elektryczne i robotyka w rolnictwie 2020–2030” pojazdy elektryczne i robotyka będą stanowiły rynek o wartości 50 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat. Niektórzy producenci intensywnie rozwijają nowe konstrukcje, np. w zakresie ciągników z napędem elektrycznym. Warto wymienić choćby Fendt e100 Vario, czyli całkowicie elektryczny ciągnik o mocy 50 kW, który może pracować do 5 godzin w rzeczywistych warunkach pracy. Akumulator można naładować do 80% w zaledwie 40 minut. Dodatkowo można odzyskać energię dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego.
Z kolei firma John Deere w 2017 roku przedstawiła prototyp całkowicie elektr...

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 20:42