StoryEditor

Berlin podniesie wymogi dobrostanu zwierząt! Co to oznacza dla hodowców?

Planowana nowelizacja ustawy o dobrostanie zwierząt w Niemczech ma również ograniczyć skracanie ogonów. Wyjaśniamy, co jeszcze może czekać hodowców świń za Odrą.
dr Haiko Hofmann
Federalne Stowarzyszenie Bydła i Świń
16.06.2024., 11:58h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Niemcy idą naprzód
  • Więcej miejsca dla świń
  • Zmiany w prawie w Niemczech
  • Trudny orzech
  • Kamery w rzeźniach
  • Kolczyki dla padłych zwierząt
  • Niewielkie pole manewru
  • To, co najważniejsze

Rutynowe obcinanie ogonów u świń jest zakazane w UE od 32 lat. Procedura ta jest dozwolona tylko wtedy, gdy gospodarstwo podejmuje również inne środki zapobiegające zaburzeniom behawioralnym, polegającym na gryzieniu ogonów.

Podczas audytów przeprowadzonych w 2018 r. przedstawiciele UE stwierdzili, że producenci świń od lat naruszają to rozporządzenie. Rezultatem jest plan działania, dotyczący zakazu obcinania ogonów i związana z nim deklaracja właściciela zwierząt gospodarskich. Po przeprowadzeniu analizy ryzyka, wprowadzeniu ulepszeń i udokumentowaniu urazów ogona i uszu, może to służyć jako dowód, że kurtyzacja nie jest konieczna. Celem jest stopniowe dążenie do zaprzestania kurtyzacji.

Plan działania nie przyniósł jednak pożądanych rezultatów. Zarówno w Polsce, Niemczech, jak i w innych krajach UE większość świń nadal jest poddawana kurtyzacji. Dlatego też od lat wisi nad nami widmo postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Niemcy idą naprzód

Niektóre kraje starają się temu ...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
dr Haiko Hofmann<br/>Federalne Stowarzyszenie Bydła i Świńdr Haiko Hofmann
Federalne Stowarzyszenie Bydła i Świń
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 01:27