StoryEditor

Dobre, bo z Polski! Polskie warchlaki pewniejsze, niż duńskie

W ostatnich latach rolnicy podczas protestów bardzo często zwracali uwagę na to, że markety w Polsce chętniej sprzedają produkty spożywcze z innych krajów niż z Polski. Dlaczego w takim razie nadal wśród nich tak popularne są warchlaki sprowadzane z Danii?
lek. wet. Tomasz Kruppa
GlobalWet Dobrodzień
19.05.2024., 07:58h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak zdrowe są warchlaki z Danii?
  • Polskie warchlaki są ok!
  • Polscy producenci dostosowani do rynku
  • Porównywalne przyrosty
  • Bezpieczne finansowo
  • Na życzenie klienta

Warchlaki do tuczu z Danii zawdzięczają popularność kilku przekonaniom utrwalonym w ostatnich kilkunastu latach. Część hodowców jest przekonana, że duńskie warchlaki mają lepsze przyrosty, FCR i zdrowotność. Część z tych przekonań to fakty, ale część to mity i legendy.

Prawdą jest, a właściwie była, bo w ostatnich 2 latach w wyniku kryzysu zaczęło się to zmieniać, dostępność do dużych, wyrównanych partii zwierząt, które charakteryzują się zadowalającymi parametrami tuczu i odpornością na nie zawsze idealne warunki w tuczarni. Dostępność polskich warchlaków jest wciąż ograniczona w porównaniu z potrzebami rynku. Na tym fakty się kończą, choć mogę być nieobiektywny, bo oprócz tego, że jestem lekarzem weterynarii pracującym w terenie, prowadzę ze wspólnikami fermę produkującą warchlaki na sprzedaż.

Jak zdrowe są warchlaki z Danii?

Do mitów należy przekonanie o wysokich statusach zdrowotnych warchlaków z Danii. Zazwyczaj zakup zwierząt odbywa się przez pośredników, z gospodarstw, o których niewiele ...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
lek. wet. Tomasz Kruppa<br/>GlobalWet Dobrodzieńlek. wet. Tomasz Kruppa
GlobalWet Dobrodzień
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 19:15