StoryEditor

Ceny nieznacznie spadają, niepokój rośnie

Po trzech tygodniach stopniowych podwyżek stawek skupu trzody chlewnej, mamy do czynienia z drobnymi wahnięciami cen.
26.03.2014., 12:03h

Mniej więcej połowa sprawdzonych przez nas zakładów skupujących pozostała przy stawkach z zeszłego tygodnia. Natomiast druga połowa, albo ceny o 10-20 gr/kg obniżyła, albo o tyle samo podwyższyła, wyrównując je do średniej krajowej.

Z czego wynikają takie różnice? Poza wspomnianym wyrównaniem do cen krajowych, niektórzy przedstawiciele punktów skupu mówią o pojawiającym się niepokoju wśród rolników. Wielu z nich za wszelką cenę chce jeszcze w tym tygodniu sprzedać świnie. Taki rosnący natłok naturalnie może wpływać na obniżki cen. Z kolei plotka o obniżkach powoduje jeszcze większy tłok w skupie i jeszcze większe obniżki cen. Wielu hodowców wychodzi z założenia, że lepiej sprzedać teraz niż później za bezcen, jak było to jeszcze przed kilkoma tygodniami, mimo że  - jak mówią zakłady mięsne - na razie nie ma powodów do obaw.

W sprawdzonych przez redakcję „top agrar Polska” zakładach skupujących, za żywiec wieprzowy, ubojnie oferują obecnie maksymalnie od 4,20 do 5,00 zł/kg. Najwyższa stawka za klasę E to 6,48 zł/kg, a najniższa to 5,50 zł/kg.

Aby sprawdzić wyniki naszej sondy cenowej kliknij TUTAJ.  e-abi

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:33