StoryEditor

Doskonalenie produkcji świń w dobie ASF – nasze seminarium w Poznaniu

Rozród, tucz i bioasekuracja – to tylko część tematów, na jakie będą dziś dyskutować praktycy i naukowcy na seminarium „top agrar Polska” na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Nie brakuje rolników, którzy chcą doskonalić produkcję świń.
28.05.2018., 10:05h
– Sam fakt, że walczymy w Polsce z ASF, nie może nam odebrać nadziei i możliwości na produkcję świń – mówił Karol Bujoczek, readaktor naczelny „top agrar Polska” otwierając spotkanie.

W czasie seminarium hodowcy poszerzą swoją wiedzę na temat dobrej organizacji produkcji trzody chlewnej. Pierwsza część spotkania dotyczy organizacji rozrodu w stadach świń. Zoptymalizowana produkcja prosiąt i zdrowie i efektywność loch to jedne z głównych tematów sesji.

Ja wygląda krajowa produkcja?


Spotkanie zaczynamy od krótkiego podsumowania – co musimy poprawić i jak wygląda rodzima produkcja na tle konkurencji? 

Hiszpania i Niemcy to liderzy w produkcji trzody w Unii Europejskiej. W Polsce jest ok. 900 tys loch. Różni nas nie tylko liczba, ale przede wszystkim struktura stad. Polskę charakteryzuje duże rozdrobnienie. 

Głównym eksporterem świń do Polski jest Dania – 5,4 mln sztuk. Kupujemy także od Niemców, Holendrów i Belgów. 

W jakim jesteśmy punkcie? Nasze pogłowie wzrosło, tym niemniej jednocześnie wzrósł import – głównie z Danii. Liczba prosiąt odchowanych od lochy w roku to tylko 14-16 prosiąt. W stadach pod oceną średnia to 23, 04 sztuki, podczas gdy średnia europejska to ponad 27 prosiąt. 

Co warto zmienić? 


To właśnie należy poprawić - organizację, ale także bioasekurację i kontrolę porodów i zdrowia. 
– W wielu stadach stosowana jest jeszcze krycie naturalne, które też nie jest tak efektywne jak inseminacja najwyższej jakości nasieniem – mówiła redaktor Paulina Janusz-Twardowska z działu „top świnie” – Remont stada powinien wynosić około 40%, niestety cały czas daleko nam do takiej wartości.

– Zmiany strukturalne nas czekają także w Polsce – podsumował Karol Bujoczek – Mówi się, że na zachodzie zniknie w ciągu 10 lat nawet 40% gospodarstw, a centralizacja postępuje.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 18:55