StoryEditor

Ile dokładnie zarabiam na produkcji świń? Pokazujemy, jak to policzyć

Czy chcemy mówić: wolę nie wiedzieć, nie liczę kosztów, czy jednak chcemy wiedzieć, ile dokładnie zarabiamy na produkcji świń? Mając do dyspozycji zestawienie kosztów, możemy bardzo wiele. Zobacz, jak rozliczyć produkcję!
19.10.2023., 11:10h

Czy nam się to podoba, czy nie, wszystkie gospodarstwa obecnie działają w ramach gospodarski wolnorynkowej. O tym, czy zarabiamy, czy nie, decyduje ekonomia rynku i rachunek ekonomiczny. Nie ma tutaj znaczenia, czy tuczymy 20, 200 czy 20 tys. świń. Pojawią się tutaj pytania, czy dalej chcemy mówić: wolę nie wiedzieć, nie liczę kosztów, czy jednak chcemy wiedzieć, ile dokładnie zarabiamy. Mając do dyspozycji zestawienie kosztów, możemy zauważyć, czy któryś z parametrów naszego zestawienia wzrósł może znacząco w ostatnim czasie. Są koszty, które nawet jeśli wzrosną, to nie możemy nic z tym zrobić w krótkim okresie, tylko biernie patrzeć, jak rosną i zastanawiać nad strategią ich obniżenia w dłuższym okresie. Są jednak też takie, które możemy ściąć z miesiąca na miesiąc.

Dokumentacja w chlewni

Jak zacząć rozliczać?

Czy rozliczenie kosztów produkcji jest trudnym zadaniem? Wbrew pozorom, nie jest to bardzo skomplikowane zadanie, tym bardziej jeśli porównamy je z szeregiem różnych wniosków, które rolnik musi złożyć w różnych urzędach. W przypadku gospodarstwa rodzinnego to zawsze jedna osoba z rodzinnego teamu jest bardziej skrupulatna, wyczulona na szc...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. maj 2024 13:53