StoryEditor

Świnie - dokumentacja i podsumowanie miesiąca, praktyczne wskazówki

Brak czasu na zapisywanie danych i analizowanie wyników produkcyjnych to błąd. Nasza ekspertka - dr Grażyna Kusior - podpowiada, jak zaprowadzić porządek w dokumentacji fermy, by móc wygenerować raporty podsumowujące i co najważniejsze – zabezpieczyć finanse fermy.
22.09.2023., 14:09h

Tylko niewielki procent rolników zajmujących się chowem trzody chlewnej rzetelnie monitoruje parametry produkcyjne. Dotyczy to głównie małych ferm. W dużych fermach właściciele traktują zarządzanie chlewnią, tak jak zarządzanie każdą inną firmą. W mniejszych obiektach dane produkcyjne są często niewystarczające, ograniczają się do odnotowania terminu krycia i porodu, a same efekty porodu są zachowane tylko do momentu odsadzenia i nie są archiwizowane w taki sposób, aby można było przez dłuższy okres prześledzić postępy produkcyjne. To samo dotyczy innych parametrów produkcyjnych, takich jak dzienne przyrosty tuczników, współczynnik wykorzystania paszy czy liczba prosiąt uzyskiwanych w ciągu roku od lochy. Jest to bardzo duży błąd, uniemożliwiający ocenę wydajności zwierząt, naszej pracy, ale przede wszystkim wyniku finansowego, który często kontrolowany jest tylko stanem konta. Jeżeli pieniądze są – to znaczy, że jest dobrze.

Większość gospodarstw dysponuje komputerem, dzięki któremu możemy wygenerować raporty, zawierające wszystkie dane produkcyjne, ale też dane finansowe. Skrupulatna dokumentacja minimalizuje ryzyko wystąpienia rozbieżności pomiędzy rzeczywistym stanem zwierząt a tym, co podajemy do ARiMR. Pamiętajmy, że wypełnianie kart produkcyjnych jest elementem kontroli pracowników, a wpisywanie na bieżąco danych do programu komputerowego dyscyplinuje załogę do większej dokładności. Na koniec miesiąca musimy wpisać do programu wszystkie krycia, porody, odsadzenia, upadki z poszczególnych grup produkcyjnych.

Spis z natury i kontrola stanu faktycznego - praktyczne wskazówki ekspertki dr Grażyny Kusior.

 

Porodówka: liczymy prosięta i lochy karmiące.
Lochy luźne i sektor krycia: podział na lochy luźne, karmiące, prośne będziemy mieli w komputerze.
Loszki remontowe z zakupu/produkcja własna: liczymy, ile jest w poszczególnych sekcjach:
  • w warchlakarni – w której grupie wiekowej (data wstawienia do warchlakarni),
  • w tuczarni – w której grupie wiekowej (data wstawienia do tuczu),
  • na kwarantannie,
  • w hali loch (sektor krycia, klatki loch luźnych), czyli wszystkie, które nie zostały pokryte do końca miesiąca.
Warchlakarnia: stan z kart na koniec miesiąca, każda grupa jest liczona przy wstawieniu do komory i przy jej opuszczeniu, gdy zwierzęta są przesunięte do następnego etapu produkcji (tuczarnia), warchlakarnię można przeliczyć co pół roku.
Tuczarnia: stan z kart na koniec miesiąca.

Ważne jest także podsumowanie magazynowe - na koniec miesiąca zapisujemy również stan:

  • koncentratów w silosach,
  • komponentów płynnych,
  • pasz zamawianych w workach,
  • środków dezynfekcyjnych itd.

Więcej szczegółów odnośnie do rozliczania produkcji świń znajdziecie we wrześniowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury. 

 


Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 11:57