StoryEditor

Jak funkcjonują rodzinne gospodarstwa? Sytuacja hodowców świń

Sytuacja hodowców i producentów świń poprawiła się. Ale czy już możemy mówić, że w branży jest dobrze? Pytamy rolników, jak oceniają tę sytuację i jak dziś funkcjonują rodzinne stada.
17.10.2023., 16:10h

Praca przy świniach jest domeną Piotra, chociaż często pomaga mu w niej żona Ewa. Z coraz większym zapałem do gospodarskich zajęć wyrywa się też 12-letni syn Adam, co bardzo cieszy rodziców.

– W pracę w chlewni bardzo zaangażowany jest nasz syn Adam. Lubi zwierzęta i pomaga nam, kiedy tylko może – mówi rolnik.
W pracę w chlewni bardzo zaangażowany jest nasz syn Adam. Lubi zwierzęta i pomaga nam, kiedy tylko może – mówi rolnik.

– Adam bardzo chętnie pomaga nie tylko w pracach polowych, ale też przy hodowli świń. Z przyjemnością karmi prosięta, lochy, warchlaki i tuczniki. Skrupulatnie uzupełnia wodę w poidełkach dla prosiąt. Jest dla nas coraz większą podporą w codziennych zajęciach – mówi z dumą Piotr, który wraz z żoną gospodaruje we Włocinie w woj. łódzkim. Małżeństwo zajmuje się zarodową hodowlą świń pbz i pbz × wbp. Poza 43 lochami, z których 20 jest pod oceną POLSUS, w gospodarstwie utrzymywane są 3 knury: pbz, wbp i krzyżówka duroc × pietrain.

Grędas, polsus, lochy, na ściółce

Hodowlane tradycje

Piotr przejął gospodarstwo po ojcu w 2012 r. Było w nim wtedy 30 loch zarodowych, bo ojciec od 1981 r. prowadził hodowlę świń. Stopniowo rozwijał hodowlę, jednak tak, by nie zatracić tradycyjnego, rodzinnego charakteru swojego gospodarstwa. Tu wszystkie zwierzęta utr...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 00:38