StoryEditor

Tuczniki podnoszą „ciśnienie” hodowcom

Minęło zaledwie kilka dni nowego roku, a skupujący zdążyli już drugi raz obniżyć ceny tuczników. Stawki przeważnie kształtują się wokół 4,4 zł/kg żywca netto, tylko przy większych partiach towaru można otrzymać ok. 30 gr/kg żywca więcej. 
10.01.2014., 10:01h

Pytając skupujących i przetwórców słyszymy jedną odpowiedź: obniżki to efekt mocniejszej złotówki, czyli bardziej opłacalnego importu. Tutaj jednak trzeba wiedzieć, że ceny żywca na zachodzie Europy przestały spadać, i to nie w ostatnich dniach, ale jeszcze w starym roku – mimo to handlowcy uważają, że przy tańszym euro lepiej jest kupić żywiec w Niemczech czy Danii. Ten argument jednak bardzo trudno uznać za jedynego winowajcę obniżek cen poniżej granicy opłacalności.


Jako drugi powód obniżek skupujący podają fakt, że w styczniu zawsze był kłopot ze zbytem mięsa, a w tym roku zbiega się to z nieco większą podażą żywca, wynikającą z dodatkowych wstawień warchlaków we wrześniu – czyli tuż po żniwach w okresie taniejących zbóż i wysokich cen skupu żywca. Dlatego przetwórcy, mogąc sprowadzić mięso po atrakcyjnych cenach z zagranicy, przy ograniczonym popycie na przetwory i mięso obniżają stawki za krajowe tuczniki.


Tylko czy nie jest to podcinanie gałęzi, na której się siedzi? Obecnie trudno uwierzyć w odbudowę polskiego pogłowia świń, które od wielu miesięcy jest w opłakanym stanie, a chwilowe zwiększenie podaży jest ...

Pozostało 15% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 23:03