StoryEditor

Kwartał pogodowo dość stabilny

Zbierane dane satelitarne oraz analizy matematyczne pozwalają ekspertom opracować długoterminowe prognozy pogody. Według CMM IMGW, aura pierwszego kwartału będzie bez znaczących ekstremalnych zdarzeń. Jedynie w marcu opady przekroczą normę wielolecia.
10.01.2023., 12:01h
Długoterminowe prognozy pogody pozwalają lepiej przygotować się na niektóre sytuacje zarówno na drogach, jak i na polach, dlatego warto poznać te szacunki, chociaż ich prawdopodobieństwo nie jest zbyt wysokie.
Styczeń
Jak przewidują modele meteorologiczne, w styczniu średnia temperatura powietrza w całym kraju ma być w normie, tj. na średnim poziomie z wielolecia 1991–2020. Z kolei opady na północy Polski powinny być powyżej średniej, a na południu, zwłaszcza południowo-wschodniej części – poniżej tej wartości. W pozostałych częściach kraju modelowa prognoza przewiduje opady w normie (patrz mapa – Styczeń 2023).
Luty
W luty, CMM przewiduje w całej Polsce w normie zarówno średnie temperatury, jak i średnie wartości opadów (patrz mapa – Luty 2023)
Marzec
Marzec ma być natomiast nieco bardziej urozmaicony pogodowo. Chociaż w całym kraju średnie opady mają być w normie, to średnia wartość temperatury ma ją przekroczyć – przewiduje się więc dość ciepły miesiąc (patrz mapa Marzec 2023).
To z kolei ważna informacja dla rolników, dla których jest to zwykle czas ruszenia z pierwszymi pracami polowymi. Ciekawe czy MRiRW wyda decyzję o przyspieszeniu stosowania nawozów azotowych na polach jeszcze w lutym, kiedy jest szansa na przymarzanie gleby i wjazd rozsiewaczy nawozu na pola. Przed ruszeniem wegetacji oziminy powinny bowiem być zasilone tym strategicznym składnikiem, zgodnie z zasadą, że to nawóz powinien czekać w glebie na rośliny, a nie rośliny czekać na nawóz.
Jeśli tak się nie stanie, braku składników odżywczych w tym czasie i fazach rozwoju nie da się nadrobić wyższymi ich dawkami w późniejszym okresie.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 15:37