StoryEditor

Utrzymują się wysokie i alarmowe stany wód

Od dłuższego czasu pogoda jest dość ustabilizowana, lecz zwykle pochmurna i deszczowa co oznacza, że wysokie i alarmowe stany wody w rzekach utrzymują się w wielu miejscach kraju.
28.02.2024., 12:10h

Minął tydzień od przedstawienia przez nas sytuacji hydrologicznej w Polsce, a zagrożenie hydrologiczne jest wciąż bardzo wysokie. Powierzchnia zalanych pól pozostała niemal na niezmienionym poziomie, a tylko w kilku miejscach stany alarmowe rzek przesunęły się w stany ostrzegawcze, lecz z ciągłym zagrożeniem nagłych wezbrań wody.

Najbardziej zagrożone są rejony północnego i środkowego pasa kraju (patrz mapa; źródło IMGW).

image

Mapa komunikatu hydrologicznego IMGW – prognoza zagrożeń.

FOTO: IMGW

Stan alarmowy

Stan alarmowy rzek, tzn. z wodą rozlewającą się na przyległe tereny (oznaczone na mapie kolorem czerwonym) dotyczy obecnie głównie kilu rzek i ich odcinków. Z taka sytuacja mamy do czynienia na Odrze na odcinku od Słubic do Szczecina oraz od Krosna Odrzańskiego do Głogowa. Na Noteci bardzo wysokie stany wód występują między Nakłem a Krzyżem Wielkopolskim oraz na Bugu – od Brześcia do Wyszkowa.

Rejony kraju z dużymi rozlewiskami wody odnotowuje się natomiast w Wielkopolsce, od Międzyrzecza do Jarocina, na zachód od Kalisza oraz na Podlasiu – na obszarze między Suwałkami, Łomżą i przejścia granicznego w Kuźnicy.

Niepokojące są także prognozy pogody na najbliższe dni. Obejmują one nie tylko najbardziej zagrożone strefy, lecz także tereny ze stanami ostrzegawczymi (kolor ciemnopomarańczowy) i południowy pas Polski, dotychczas nie objęty przez IMGW ostrzeżeniami hydrologicznymi.

[bie]

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 16:13