StoryEditor

Czy można ubezpieczyć syna - studenta w KRUS jako domownika w pełnym zakresie?

Nasz czytelnik zapytał, o to czy może ubezpieczyć w KRUS syna, który obecnie studiuje poza miejscem zamieszkania, ale w wolnym czasie pomaga w pracach na gospodarstwie. Na pytanie odpowiada nasza ekspertka KRUS. 
02.02.2023., 12:02h

Pytanie Czytelnika: Czy mogę ubezpieczyć syna studenta w KRUS jako domownika w pełnym zakresie?

Jestem rolnikiem ubezpieczonym z mocy ustawy w KRUS. Prowadzę 40-hektarowe gospodarstwo rolne. Mam 21-letniego syna, który studiuje poza miejscem zamieszkania, na studiach dziennych w SGGW. W każdym wolnym czasie od nauki przyjeżdża i pomaga mi w pracach w gospodarstwie rolnym, które zamierzam mu po studiach przekazać. Czy mogę go ubezpieczyć w KRUS jako domownika w pełnym zakresie?

Odpowiedź specjalistki KRUS: Kogo rozumie się jako domownika w ubezpieczeniu społecznym rolników?

Zgodnie z przepisami ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2022 r., poz. 933, 1155), poprzez domownika rozumie się osobę bliską rolnikowi, która ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie i stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy, jeżeli osoba ta nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, lub nie ma ustalonego prawa do emerytury, lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpiec...

Pozostało 40% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 07:23