StoryEditor

Dodatek do emerytury rolniczej - komu przysługuje?

Nasz Czytelnik zapytał, czy ewentualny dodatek do emerytury rolniczej, będzie także przysługiwał rolnikom, którzy wcześniej opłacali dodatkową składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe? Na pytanie odpowiada nasza ekspertka KRUS.
02.02.2023., 12:02h

Pytanie Czytelnika: Komu przysługuje dodatek do emerytury rolniczej?

Po przeczytaniu w grudniowym numerze top agrar Polska artykułu dot. projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, mam pytanie dot. wprowadzenia w przepisach ustawy dodatku do emerytury rolniczej dla osób opłacających dodatkową składkę emerytalno-rentową z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych. Czy ewentualny dodatek będzie także przysługiwał rolnikom, którzy wcześniej opłacali przez kilka lat dodatkową składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu działalności w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha, a aktualnie pobierają emerytury rolnicze?

Odpowiedź specjalistki KRUS: Do emerytury rolniczej przysługuje dodatek z tytułu opłacania podwójnej składki albo składki dodatkowej na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Komu przysługuje dodatek? 

Odpowiadając na pana pytanie, na wstępie chciałam poinformować, że 13 stycznia 2023 r. Sejm RP uchwalił ustawę z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, którą przekazał do Senatu. Pierwotna propozycja b...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 08:46