StoryEditor

Kogo KRUS może kierować na rehabilitację leczniczą?

Pytanie Czytelnika: Dowiedziałem się, że KRUS kieruje również na rehabilitację leczniczą emerytów. Czy mogę zostać skierowany do Centrum Rehabilitacji Rolników na rehabilitację leczniczą?
02.08.2023., 15:08h
Pytanie Czytelnika: Mam 76 lat i pobieram emeryturę z ZUS. Prowadziłem gospodarstwo rolne przez przeszło 30 lat i opłacałem składki na ubezpieczenie społeczne rolników. Ponieważ urodziłem się przed 1 stycznia 1949 r., miałem do wyboru albo emeryturę z ZUS, albo z KRUS. Wybrałem emeryturę z ZUS, do której doliczono mi lata podlegania ubezpieczeniu w KRUS. Dowiedziałem się, że KRUS kieruje również na rehabilitację leczniczą emerytów. Czy mogę zostać skierowany do Centrum Rehabilitacji Rolników na rehabilitację leczniczą?


Zobacz także: Rozwiązanie dzierżawy a emerytura i renta – przypadek rolnika


Odpowiedź Eksperta: Zgodnie z art. 64 ust. 5 ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2023 r., poz. 208 ze zm.), od 1 stycznia 2023 r. KRUS może kierować również osoby uprawnione do emerytury rolniczej na rehabilitację leczniczą, w celu poprawy ich stanu zdrowia. Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów, prowadzonych we własnych centrach rehabilitacji rolników KRUS. Z rehabilitacji można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Pobierając emeryturę z ZUS, nie może pan zostać skierowany na ...
Pozostało 20% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 13:52