StoryEditor

Renta rolnicza z KRUS a działalność gospodarcza

Nasz Czytelnik pobiera rentę z KRUS, niedawno jednak założył działalność gospodarczą. Jak teraz będzie wyglądała kwestia z ubezpieczeniem i rentą rolniczą?
spec. KRUS Ewa Jaworska-Spicak
06.07.2024., 14:00h

Renta rolnicza z KRUS

Pytanie Czytelnika: Pobieram rentę rolniczą z KRUS. Niedawno założyłem działalność gospodarczą i nie wiem teraz, jak będzie dalej wyglądała kwestia z moim ubezpieczeniem i pobieraną rentą rolniczą, przy osiąganym przychodzie z tej działalności? Proszę o poradę.

Zobacz także: Dzierżawa gruntów a prawo do świadczeń KRUS

Zgodnie z art. 3a ust.4 ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2024 r., poz. 90), jeżeli złożony został wniosek o rentę lub emeryturę, obowiązek ubezpieczenia ustaje od dnia następującego po dniu, w którym wydana została decyzja o przyznaniu świadczenia, jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym ubezpieczony nabył to prawo.

W związku z powyższym, będąc uprawnionym do renty rolniczej nie podlega pan ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i nie jest zobowiązany do opłacania składek na to ubezpieczenie. W przypadku prowadzenia przez rencistę działalności gospodarczej na podstawie art. 34 ust. 1 ww. ustawy, prawo do renty rolnicze...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
spec. KRUS Ewa Jaworska-Spicakspec. KRUS Ewa Jaworska-Spicak
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 08:59