StoryEditor

Jak wyczyścić filtr opryskiwacza?

Okres stosowania środków ochrony roślin oznacza, tworzenie mieszanin zbiornikowych co może prowadzić do ryzyka wytrącania się różnych osadów w opryskiwaczu. Jak zatem poradzić sobie z zalepionym filtrem w opryskiwaczu? Czym najlepiej go wyczyścić?

Osady na filtrach 

Osady te mogą bardzo łatwo zalepiać rozpylacze, filtry główne oraz filtry znajdujące się w samych głowicach, tuż przed rozpylaczami.

Zobacz także: Ciecz robocza do oprysku. Jaka jest kolejność dodawania środków?

Osad taki może się wytrącić przykładowo poprzez zmieszanie fungicydu zbożowego o formulacji EC z chelatem manganu oraz siarczanem magnezu z dodatkiem mikroelementów.

Możemy przypuszczać, że odpowiedzialne głównie są za to nawozy, a przede wszystkim mikroelementy, w szczególności mangan. Co zrobić, kiedy zdarzy nam się taka sytuacja?

Jak wyczyścić osad z filtra opryskiwacza? 

Tak zapchane elementy będą powodować, że mniej cieczy zacznie się przez nie wydostawać i po opryskaniu zakładanej powierzchni w opryskiwaczu jej część zostanie. Skoro osad wyłapują same głowice to oznacza, że znajdziemy go także w filtrze głównym. Cały zatem układ trzeba przeczyścić. Z takim osadem poradzi sobie ciepła woda z jakimś detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Elementy trzeba zdemontować i umyć. W praktyce rolnicy radzą sobie też na inne sposoby. Na forach internetowych znaleźć można porady o płukaniu opryskiwacza roztworem octu, np. 2–2,5 l octu na 200 l wody. Przepuszczenie takiej cieczy pod dużym ciśnieniem przez cały układ ma dobrze go czyścić. Po tym oczywiście płuczemy jeszcze czystą wodą.

image

Kalibracja opryskiwacza. O tym musisz pamiętać, zanim ruszysz w pole!

Na rynku są też preparaty do płukania opryskiwaczy. Profilaktycznie stosuje się je tak samo, jak ocet. Bardzo zabrudzone elementy można zdementować i wymoczyć w bardziej stężonym roztworze na kilkadziesiąt minut. Większość zabrudzeń daje się po takiej kąpieli łatwo wypłukać.

Warto też pamiętać, że w wodzie twardej osady powstają łatwiej, choć może to mieć miejsce przy mieszaniu konkretnych składników, a nie zawsze. W Polsce woda wodociągowa na większości obszaru kraju jest twarda, więc jeśli właśnie z wodociągowej korzystamy, warto ją zmiękczyć, np. siarczanem amonu lub specjalnymi kondycjonerami.

Fot: Daleszyński

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 15:41