StoryEditor

Doceń elektronikę - pomoc w prowadzeniu prac polowych [Mechanik radzi]

Rozbudowane systemy elektroniczne w ciągnikach, spięte w sieć komunikujących się ze sobą urządzeń, są dużą pomocą w prowadzeniu prac polowych, ale także w bieżącej obsłudze maszyn. O kuszących szansach i realnych trudnościach z tego zakresu rozmawiałem z Bartoszem Kuśnierzem i Damianem Łącznym z firmy Agro-Efekt.
17.08.2023., 13:08h
Do rolnictwa precyzyjnego niewielu trzeba jeszcze przekonywać. Nadal jednak wydatek ponad 40 tys. zł za podstawowy pakiet nawigacji przekracza budżet małych i średnich gospodarstw, które chętnie sięgają po systemy mniej znanych marek. Kiedy warto za to dopłacić, skoro dokładność prowadzenia jest porównywalna?
Bartosz Kuśnierz (z lewej) kieruje serwisem Agro-Efekt w Grodzisku Wlkp., a Damian Łączny jest specjalistą z zakresu technologii rolnictwa precyzyjnego. Nieodłącznym elementem ich pracy są aplikacje mobilne, informujące o stanie maszyny, czy zdalny podgląd pulpitu.
D.Ł.: Różnice w cenie są spore, ale wszystko uzależnione jest od zakresu, w jakim chcemy wykorzystać precyzyjnie prowadzony sprzęt. Oprócz prowadzenia, komputer możemy rozbudować o dodatkowe systemy obsługi maszyn czy ISOBUS. Trzeba o tym wiedzieć właśnie na etapie wyboru wyświetlacza, bo wyższe modele mają szersze możliwości rozbudowy. Przykładem jest zmiana sygnału satelitarnego z SF1 o dokładności 15 cm na RTK, pozwalający na pracę z dokładnością 2,5 cm. Choć sama poprawka korekcyjna jest darmowa, trzeba doposażyć antenę w modem RTK z aktywacją.

Modem...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 12:30