StoryEditor

Dofinansowanie do kompostownika: kto się może ubiegać i ile można dostać?

Przydomowe kompostowniki często można spotkać na wsiach. Okazuje się, że na kompostownik można otrzymać dofinansowanie. Kto może dostać pieniądze i na jakich zasadach?
17.02.2024., 08:30h

Ulga za posiadanie kompostownika 

Ulgę za posiadanie kompostownika można uzyskać w ramach opłaty za wywóz śmieci. Koszty za utylizację odpadów są bowiem znaczne, w niektórych gminach w ostatnich latach wzrosły nawet o kilkadziesiąt do kilkuset procent! Tymczasem kompostowanie bioodpadów może przełożyć się na obniżony rachunek za śmieci. Aby tak się stało, należy zgłosić w gminie dokumenty, potwierdzające prawo użytkownika do nieruchomości oraz funkcjonowanie kompostownika na terenie działki - warto się upewnić, czy dany urząd gminy honoruje zarówno kupione pojemniki na kompost, jak i takie wykonane samodzielnie. Następnie należy złożyć wniosek o przyznanie ulgi kompostowej. 

Zobacz także: Dofinansowanie do pieca na pellet. Ile wynosi?

Czy gminy mają obowiązek odbioru bioodpadów? 

W niektórych gminach po złożeniu dokumentów poświadczających, że posiadamy na działce kompostownik i samodzielnie utylizujemy resztki, następuje zabranie pojemnika na bioodpady. Nie jest to jednak ogólna zasada, niektóre samorządy w tej sytuacji nadal będą odbierały bioodpady z posesji. 

Czy ulga na kompostownik obowiązuje w każdej gminie? 

Wprowadzenie ulgi na kompostownik jest obowiązkiem, którego muszą dopełnić wszystkie samorządy lokalne. Obliguje je do tego Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 16 czerwca 2023 roku, w której znajdziemy zapis o treści: 

- Rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych. 

Gminy mają swobodę w określaniu szczegółów. Wszystkie reguły, dotyczące ulgi za kompostownik, powinny być zebrane w odpowiedniej uchwale organu gminy. 

Ile wynosi ulga na kompostownik? Dokładne kwoty poznasz na halowies.pl

z halowies.pl

Fot: Canva

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 02:03