StoryEditor

Dofinansowanie do pieca na pellet. Ile wynosi?

Jednym z ekologicznych źródeł ciepła jest piec na pellet. Dzięki proekologicznym programom rządowym wspierających montaż bezpiecznych dla środowiska źródeł ciepła, można starać się o dofinansowanie. Wyjaśniamy zasady przyznania dofinansowania do pieców na pellet.
10.02.2024., 09:55h

Dofinansowanie do pieca na pellet

Dofinansowanie do pieca, w którym spala się pellet, można uzyskać w ramach programu Czyste Powietrze. Program będzie kontynuowany w 2024 roku, a niedawno wznowiono wypłaty zaległych kwot dla beneficjentów. 

Warto jednak wiedzieć, że od 1 kwietnia 2024 w programie Czyste Powietrze będzie można dostać dotację tylko na piece na pellet, które mają podwyższony standard i uzyskały wpis na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). 

Piec na pellet - Ile kosztuje?

Piece na pellet mają sporo zalet i są zachwalane przez sprzedawców. Są niewielkie, nowoczesne i energooszczędne, wyposażone w automatyczne podajniki, zatem ich obsługa wymaga niewiele czasu i energii. Jakie są koszty takiego urządzenia? Najtańsze piece na pellet zaczynają się od około 10 tys. zł. Średnia półka cenowa, w której wybór jest największy, obejmuje 15-20 tys. zł. Droższe kotły kosztują ok. 30 tys. zł. Cena zależy od wyposażenia kotła, jego mocy oraz typu stosowanego opału. Planując montaż pieca na pellet, warto wziąć te wszystkie zmienne pod uwagę i wybrać sprzęt, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom.

Zobacz także: Czyste Powietrze 2024: jakie dofinansowanie można dostać?

Nowy dom, a dofinansowanie do pieca na pellet

Kotły na pellet są chętnie instalowane również w nowych domach, ponieważ są tańsze od pomp ciepła, a przy tym stanowią ekologiczne rozwiązanie. Niestety, osoby, które chciałyby otrzymać dofinansowanie do pieca na pellet, montowanego w nowym domu, mogą się rozczarować. W ramach programu Czyste Powietrze przewidziano dotacje tylko w przypadku wymiany źródła ciepła na nowe, bardziej ekologiczne. Instalacja pierwszego pieca nie jest zatem wspierana, nawet jeżeli będzie to kocioł na pellet. 

Ile wynosi dofinansowanie do pieca na pellet? 

W programie Czyste Powietrze, który oferuje dofinansowanie do pieców na pellet, obowiązują kryteria dochodowe. Roczne wynagrodzenie osoby składającej wniosek nie może przekroczyć 135 tys. zł/os. Z kolei w przypadku wyższych dotacji, miesięczny próg dochodowy wynosi:   

  • 2 651 zł dla osób samotnych oraz 1 894 zł/os w gospodarstwach wieloosobowych dla podwyższonego progu dofinansowania, 
  • 1526 zł dla osób samotnych oraz 1090 zł/os w gospodarstwach wieloosobowych dla najwyższego progu dofinansowania. 

image

Ceny węgla w styczniu 2024. Gdzie kupić węgiel w dobrej cenie?

Dofinansowanie dla kotłów na pellet wynosi: 

  • na poziomie podstawowym: do 45 proc., ale nie więcej niż 9100 zł, 
  • na poziomie podwyższonym: do 70 proc. kosztów, ale nie więcej niż 14 300 zł, 
  • na poziomie najwyższym: do 100% kosztów, ale nie więcej niż 20 400 zł. 

Osoby o najniższych dochodach mogą skorzystać z możliwości prefinansowania i otrzymać połowę pieniędzy przed zakupem pieca. 

Czy piec na pellet liczy się do ulgi termomodernizacyjnej? Dowiesz się na halowies.pl!

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 07:52