StoryEditor

Koniec szkoły – czas na wakacje!

Od dziś wakacje – rodzice, wrzućcie dzieciom na luz! Zadbajcie o to, by miały prawo do wypoczynku. 
24.06.2016., 11:06h

Koniec wkuwania tabliczki mnożenia i rycia na pamięć nudnych historycznych dat. Już wakacje! Zwykle ten okres kojarzy się z błogim lenistwem – jednak wiele dzieci na wsi będzie intensywnie zaangażowane w prace gospodarcze i żniwne. Zadbajcie o bezpieczeństwo swych dzieci; co roku statystyka wypadków przy obsłudze maszyn i zwierząt bije na alarm! Dajcie dzieciom też możliwość beztroskiego spędzania czasu. 

Natomiast rodzicie tych dzieci, którzy swe pociechy wyślą na zorganizowany wypoczynek, powinni się zapoznać z poniższym materiałem Ministerstwa Edukacji Narodowej:

Zasady wypoczynku

Organizator kolonii czy obozu musi zgłosić wyjazd do lokalnego kuratorium oświaty. Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane dotyczące miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczby uczestników, zatrudnionej kadry oraz programu pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej.

Dzięki temu wizytatorzy mogą skontrolować miejsca wypoczynku trakcie pobytu dzieci. Podobne kontrole może przeprowadzać straż pożarna i sanepid. 

Baza wypoczynku

Rodzic, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka, przed wykupieniem turnusu, może sprawdzić organizatora w specjalnie utworzonej na stronie internetowej MEN bazie wypoczynku. Znajdują się w niej wszystkie legalnie organizowane obozy, kolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.

Rodzic z bazy wypoczynku dowie się wszystkiego o organizatorze, pozna m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz lokalizację wypoczynku. Dzięki bazie informacje o poszczególnych zgłoszeniach przesyłane są elektronicznie do właściwych miejscowo służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem.

Bezpieczna opieka

Każdy organizator jest zobowiązany m.in. do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku oraz zatrudnienia wykwalifikowanej kadry sprawującej właściwą opiekę wychowawczą. Rodziców prosi się o wypełnienie i przekazanie organizatorowi wypoczynku karty kwalifikacyjnej uczestnika dziecka.

 

Spakuj odpowiedni bagaż

Przed samym wyjazdem bardzo ważne jest odpowiednie skompletowanie bagażu. Tak, by był on dostosowany do możliwości dziecka. Zdarza się bowiem, że w pobliżu nie ma osoby, która pomoże w niesieniu. Dobrze byłoby, gdyby był to jeden większy plecak, walizka lub torba, a dodatkowo niewielki plecak podręczny. Jeśli jest to wyjazd o charakterze sportowym, wymagany sprzęt (np. rower, rolki) należy dobrać do warunków fizycznych i umiejętności dziecka. 

Niepokojące sygnały?

Jeśli do rodziców docierają niepokojące sygnały o sytuacji, np. na kolonii, powinni zgłosić je przede wszystkim do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą także powiadomić właściwą (zgodnie z miejscem wypoczynku) powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, Państwową Straż Pożarną lub inne służby interwencyjne.

Na podst. informacji Ministerstwa Edukacji Narodowej opr. pł

 

Fot. Łuczak

 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 16:56