StoryEditor

Ardanowski: Pracujemy nad przywróceniem wcześniejszego wieku emerytalnego rolników

– Pracujemy nad przywróceniem wcześniejszego wieku emerytalnego dla rolników — zapowiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
17.05.2020., 20:05h

Organizacje rolnicze walczą, by powrócić do rozwiązań sprzed 2017 roku i obniżyć wiek emerytalny rolników: do 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. Obecnie jest to odpowiednio 60 i 65 lat.

W minioną sobotę Jan Krzysztof Ardanowski na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam poinformował, że rząd pracuje nad wprowadzeniem tego rozwiązania i nad powiązaniem wieku emerytalnego z okresem płacenia składek.

- Pracujemy w tej chwili mocno nad tym. Nie mówię o tym, bo są to ogromne wydatki z budżetu, ale nad tym pracujemy. To jest zresztą jedna kolejna z inicjatyw prezydenta Andrzeja Dudy. Rozmawiałem z szefową kancelarii prezydenta również na ten temat, żeby znaleźć mechanizm, który pozwoli rolnikom – po opłacaniu określonego okresu składkowego ubezpieczenia społecznego w KRUS – mieć możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Nad tym pracujemy i myślę, że to zakończy się sukcesem – powiedział Ardanowski.

Minister przypomniał, że autorem projektu wydłużającego wiek emerytalny był rząd PO-PSL.

- Wtedy obowiązek pracy został przedłużony do 67 roku życia, niezależnie od pracy i płci. Jeżeli to prawo wcześniejsze (sprzed 2017 ...

Pozostało 23% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 21:15