StoryEditor

Co z fakturami po śmierci podatnika VAT?

Pytanie Czytelniczki: W marcu br. zmarł mój mąż, który był podatnikiem VAT. Gospodarujemy na ok. 30 ha z bydłem mlecznym. Mamy 2 dorosłych synów. Czy mogę dalej wystawiać faktury VAT? Co zrobić z fakturą za mleko, którą wystawiła mleczarnia na męża za marzec? Czy mogę siebie uważać za rolnika ryczałtowego?
05.07.2021., 13:07h

Ustawa o VAT w ogóle nie odnosi się do kwestii związanych ze śmiercią podatnika czynnego, za wyjątkiem nałożenia na następców prawnych obowiązku zawiadomienia US o śmierci tego podatnika. Zatem zastosowanie będą miały w tym przypadku przepisy ustawy Ordynacja podatkowa oraz decyzje US. Jednak zasadniczą kwestią będzie w takich przypadkach zamiar następców prawnych (tutaj: żona i synowie) co do zamiaru kontynuowania prowadzenia działalności rolniczej i wybór statusu podatkowego VAT w tej działalności. Generalnie obowiązuje zasada, że wszelkie prawa i obowiązki podatnika VAT wygasają wraz z jego śmiercią, a ewentualne rozliczenia VAT po śmierci są nieuprawnione bez ewentualnej zgody US. Rozważmy zatem następujące sytuacje:

  1. Jeden z następców prawnych gospodarstwa (faktycznie w tym przypadku będą to już współwłaściciele gospodarstwa spadkowego od dnia śmierci, niezależnie od dalszego postępowania spadkowego) ,np. żona składa niezwłocznie (w ciągu 7 dni) deklarację VAT-Z za zmarłego) i deklarację VAT-R i praktycznie od pierwszego dnia miesiąca następującego zostaje podatnikiem czynnym zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy. Od tego...
Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 08:22