Dzwonek  Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Co z fakturami po śmierci podatnika VAT?

05.07.2021

Drukuj

Co z fakturami po śmierci podatnika VAT?

Ustawa o VAT w ogóle nie odnosi się do kwestii związanych ze śmiercią podatnika czynnego, za wyjątkiem nałożenia na następców prawnych obowiązku zawiadomienia US o śmierci tego podatnika. Zatem zastosowanie będą miały w tym przypadku przepisy ustawy Ordynacja podatkowa oraz decyzje US. Jednak zasadniczą kwestią będzie w takich przypadkach zamiar następców prawnych (tutaj: żona i synowie) co do zamiaru kontynuowania prowadzenia działalności rolniczej i wybór statusu podatkowego VAT w tej działalności. Generalnie obowiązuje zasada, że wszelkie prawa i obowiązki podatnika VAT wygasają wraz z jego śmiercią, a ewentualne rozliczenia VAT po śmierci są nieuprawnione bez ewentualnej zgody US. Rozważmy zatem następujące sytuacje:

  1. Jeden z następców prawnych gospodarstwa (faktycznie w tym przypadku będą to już współwłaściciele gospodarstwa spadkowego od dnia śmierci, niezależnie od dalszego postępowania spadkowego) ,np. żona składa niezwłocznie (w ciągu 7 dni) deklarację VAT-Z za zmarłego) i deklarację VAT-R i praktycznie od pierwszego dnia miesiąca następującego zostaje podatnikiem czynnym zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy. Od tego dnia ma prawo wystawiać faktury i rozliczać VAT bez żadnych skutków podatkowych wstecz.
    Pozostaje problem VAT w okresie od dnia śmierci podatnika do dnia uzyskania statusu podatnika czynnego przez następcę. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 można wywieść pogląd, że następcy prawni w tym okresie będą występować jako podatnicy zwolnieni (ryczałtowi), zatem nie ma możliwości wystawiania przy sprzedaży w tym okresie faktur VAT (patrz m.in. interpretacja indywidualna z 26.11.2019 r. sygn. 0115-KDIT1-1.4012.597.2019.3.MM.). Jednak znane też są inne interpretacje, np. ITPP1/443-334/12/IK dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, który stwierdził, że …nie jest możliwe w tej sytuacji przy kontynuowaniu prowadzenia gospodarstwa rolniczego spadkodawcy, który był czynnym podatnikiem VAT korzystanie ze zwolnienia przewidzianego dla rolników ryczałtowych.
    Następcy prawni nie mają prawa, bez zgody US, rozliczać VAT za ostatni okres rozliczeniowy, czyli w imieniu nieżyjącego podatnika VAT. Równocześnie następcy prawni mają obowiązek powiadomić swoich odbiorców o śmierci podatnika, aby nie wystawiali na jego imię faktur VAT.
  2. Następcy prawni decydują się na pozostanie w statusie rolnika ryczałtowego, czyli produkcja rolnicza będzie kontynuowana jako zwolniona, a towary nabyte z odliczeniem VAT dla sprzedaży opodatkowanej będą teraz służyć sprzedaży opodatkowanej. Bez zmiany pozostaje kwestia rozliczeń VAT za zmarłego, jak w pkt 1, natomiast pozostanie problem ewentualnej korekty VAT zgodnie z art. 9, za towary, którym do dnia śmierci podatnika nie minął okres korekty.
    Należy podkreślić, że gospodarstwa rolne nie są objęte regulacjami tzw. sukcesji po śmierci podatnika. Równocześnie orzecznictwo organów skarbowych co do kontynuowania przez następców prawnych działalności zwolnionej z VAT jest bardzo skromne, a znana linia interpretacyjna zmierza do „zmuszania” następców gospodarstw rolnych do utrzymywania statusu podatnika czynnego przez jego następców. W takiej sytuacji wskazane jest wystąpienie do KIS o indywidualną interpretację.

Roman Włodarz

r e k l a m a


Widziałeś już nasze video "Trwają siewy słonecznika. Czy na tej roślinie da się zarobić w tym roku?"?

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody