StoryEditor

Czy ekoschematy można łączyć ze sobą? Zasady dopłat 2023

Jakie są warianty, punktacja i zasady łączenia ze sobą ekoschematów? Jak je zaplanować już teraz? Ledwie kilka tygodni zostało do nowej kampanii przyjmowania wniosków na dopłaty bezpośrednie według zasad KPS, a wątpliwości i niejasności wciąż sporo.
06.03.2023., 11:03h

Tradycyjnie 15 marca rolnicy mają rozpocząć składanie wniosków o dopłaty wg nowych zasad. W życie wchodzi Krajowy Plan Strategiczny, który na lata 2023–2027 będzie wyznaczał zasady i możliwości finansowania gospodarstw w ramach zreformowanej Wspólnej Polityki Rolnej.

Ta polityka w ostatnich latach nabrała mocno zielonych kolorów i jest wynikiem wdrażania przez UE ambitnych strategii w kierunku zeroemisyjności, celów klimatycznych i środowiskowych. To założenie musiało też znaleźć odzwierciedlenie w polskim KPS.

Najważniejsze zmiany w dopłatach

W nowym okresie finansowym przestają obowiązywać pojęcia wzajemnej zgodności (cross compliance) i zazielenienie. By w ogóle otrzymać dopłaty bezpośrednie, rolnik będzie zobowiązany wypełnić zasady wzmocnionej warunkowości. Składają się na nią normy – łącznie 9 GAEC – dotyczące utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska oraz 11 SMR (wymogów w zakresie zarządzania).

Ekoschematy: plan nawożenia, czy plan nawożenia z wapnowaniem oraz przyoranie lub wymieszanie obornika z glebą w czasie 12 godz. od aplikacji wydają się proste w realizacji i mogą być jednymi z bardziej popularnych wśród rolników.
Ekoschematy: plan nawożenia, czy plan nawożenia z wapnowaniem oraz przyoranie lub wymieszanie obornika z glebą w czasie 12 godz. od aplikacji wydają...

Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 22:02