StoryEditor

Czy rolnik świadczący usługi rolnicze może sprzedać auto bez VAT?

Rolnik, prowadzący także działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych, kupił samochód osobowy z rozliczeniem mieszanym VAT 50/50%. Czy teraz może sprzedać auto bez VAT? Odpowiada nasz ekspert.
04.08.2023., 13:08h

Sprzedaż auta bez VAT

Prowadzę gospodarstwo rolne oraz działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych. Trzy lata temu kupiłem samochód osobowy od osoby fizycznej i wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych, z rozliczeniem mieszanym VAT 50/50%. Teraz chciałbym sprzedać samochód. Czy mogę go sprzedać bez VAT?

Jacek S. (woj. wielkopolskie)

Status VAT nabywcy i sprzedającego

Biorąc pod uwagę, że przedmiotowy samochód był używany do sprzedaży opodatkowanej (przynajmniej 1 dzień), przy jego sprzedaży nie będzie zwolnienia z VAT – należy wystawić fakturę VAT ze stawką 23%, bez względu na status VAT nabywcy.

DYŻUR EKSPERTA VAT ROMAN WŁODARZ

Aby uniknąć VAT, należy przedmiotowy samochód (dotyczy to też każdego innego środka trwałego) przesunąć do majątku osobistego, czyli wykreślić go z ewidencji środków trwałych. Ponieważ przy nabyciu tego samochodu podatnik nie miał prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony, nie będzie tutaj działać art. 7 ust. 2.2 ustawy o VAT.

Z majątku osobistego podatnik – już traktowany jako osoba fizyczna – może go zbyć bez VAT na podstawie umowy kupna-sprzedaży.

Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. EnvatoElements

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 12:04