StoryEditor

Dopłaty do zbóż: Ruszają wypłaty, a KRIR wnioskuje o przywrócenie składania wniosków

Podczas konferencji, minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że od dzisiaj tj. 4 sierpnia 2023 roku, rusza wypłata dopłat dla rolników, którzy sprzedali zboże w drugiej transzy, a więc w terminie po 15 kwietnia do 15 lipca 2023 r. Niestety nie każdemu rolnikowi udało się złożyć wniosek w terminie. Dlatego też KRIR na wniosek rolników wystąpił o przywrócenie terminu składania wniosków.
04.08.2023., 09:08h
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, ze względu na liczne wnioski rolników, 3 sierpnia wystąpił do ministra rolnictwa, aby ten przywrócił termin składania wniosków o pomoc dla producentów pszenicy.

Rolnicy pozbawieni możliwości złożenia wniosku

Termin składania wniosków minął 31 lipca 2023 roku. Jak czytamy na stronie KRIR, w szczególności chodzi o rolników, którzy nie zdążyli złożyć wniosku, ze względu na brak możliwości składania ich w formie elektronicznej.


Zobacz także: Kredyty płynnościowe dla rolników – pobierz WZÓR WNIOSKU


- Rolnicy, którzy otrzymali faktury za sprzedaną pszenicę w końcu lipca i chcieli złożyć wnioski drogą elektroniczną zderzyli się z systemem elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który nie przyjmował wniosków o pomoc dla producentów pszenicy. W wielu przypadkach było już za późno, żeby złożyć wniosek osobiście w Biurze Powiatowym ARiMR. Rolnicy zostali pozbawieni możliwości złożenia wniosku, a co za tym idzie nie otrzymają również pomocy finansowej – czytamy na stronie KRIR.

Dlatego też KRIR wnioskuje o przywrócenie terminu na składanie wniosków, tak żeby za błędy w systemie elektronicznym Agencji nie odpowiadali i nie ponosili konsekwencji rolnicy. 

Jaka jest kwota dopłat dla producentów gryki i pszenicy?

Kwota dopłaty jest zróżnicowana: przy pszenicy ważny jest termin sprzedaży, przy gryce – ważne jest województwo, w którym prowadzone jest gospodarstwo:
  • 2 200 zł/ha pszenicy – dla sprzedaży między 15 kwietnia a 14 maja 2023 r.;
  • 3 025 zł/ha pszenicy – dla sprzedaży między 15 maja a 15 lipca 2023 r.;
  • 875 zł/ha gryki – województwo lubelskie i podkarpackie;
  • 805 zł/ha gryki – województwo małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie i podlaskie;
  • 700 zł/ha – pozostałe województwa.

Kto mógł ubiegać się o wsparcie?

O wsparcie mogą starać się także spółdzielnie produkcji rolnej oraz rolników. Muszą jednak przejść specjalne badanie w ciągu trzech lat poprzedzających rok złożenie wniosku. Limit dofinansowania jest obliczany jako iloczyn liczby jej członków oraz powierzchnia 300 ha. 

Bernat Patrycja
Źródło: gov.pl/krir
Fot: Sierszeńska
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 21:06