Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty 2023: Czy z ekoschematów można się wycofać w ciągu roku kalendarzowego?

Obrazek

Przez pierwszy miesiąc naboru do ARiMR przez aplikację eWniosekPlus wpłynęło 156 tys. wniosków od rolników i producentów rolnych o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Widać więc, że cały czas wiele wniosków jest do złożenia i wiele pytań mają rolnicy, zwłaszcza dotyczących nowych ekoschematów. Podczas naszego niedawnego webinarium pytano m. in. o to czy z ekoschematów można się wycofać w ciągu roku czy też deklaracja we wniosku jest wiążąca.

Bartłomiej Czekała17 kwietnia 2023, 06:00

Jeden z uczestników naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" zapytał naszego eksperta Marka Krysztoforskiego o to czy po okresie składania wniosków o dopłaty bezpośrednie zmienić deklarację i wycofać niektóre działki, plany dot. realizacji ekoschematów?  Dotyczy to np. zmiany planów w gospodarstwie lub okoliczności np. pogodowych, które nie pozwolą się wywiązać z zadeklarowanych we wniosku działań.

Wystąpienie siły wyższej uzasadnia brak realizacji ekoschematu

- Jest to pytanie zasadne, bo to jest rolnictwo, to jest przyroda, tu jest dynamika zmian.. Przyrody nie da się łatwo wtłoczyć w ramy prawne. Trzeba przemyśleć, co zgłaszamy. Jeżeli się zdarzy tak, że naprawdę nie możemy dotrzymać zadeklarowanych już działań, to musimy wtedy niezwłocznie i to zanim rozpocznie się okres np. pozostawiania międzyplonów czy siania międzyplonów, itd., zgłosić do biura powiatowego ARiMR zaistnienie siły wyższej. Czyli zgłaszamy fakt, że nie pozwala nam np. jakaś horrendalna susza, zalanie terenu, czy jakieś inne warunki pogodowe na wykonanie zgłoszonego zabiegu czy praktyki. Natomiast jeśli to będzie na masową skalę, to będzie bardzo trudne do uchwycenia. Na pewno w uzasadnionych przypadkach to dobrze mieć odstępstwa zgłoszone jako siłę wyższą zanim kontrole ARiMR będą to sprawdzały - podpowiadał Marek Krysztoforski.

Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.


Fot. Envato Elements
CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:


Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?

Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?

Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?

Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)