StoryEditor

Wyższe dopłaty do materiału siewnego 2023: Jest zgoda Komisji Europejskiej! Kiedy nabór wniosków w ARiMR?

Rolnicy długo czekali, ale się doczekali. Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie dopłat do zakupu materiału siewnego w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Pakiet pomocy ma wynieść 47 mln euro, czyli ok. 210 mln zł. Kiedy ARiMR przeprowadzi nabór wniosków na to wsparcie i co ze złożonymi wcześniej wnioskami o dopłaty z puli de minimis?
24.07.2023., 13:07h
O zgodzie Komisji Europejskiej na ten pakiet wsparcia dla polskich rolników poinformował unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski na Twitterze. Pomoc ma byc udzielona w łącznej kwocie 47 mln euro, czyli ok 210 mln zł.


Kiedy nabór wniosków o wyższe dopłaty do materiału siewnego?


Przypomnijmy, że miesiąc temu ARiMR na swojej stronie internetowej informowała, że zaplanowane zostało uruchomienie dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną na Ukrainie. Agencja zaznaczała, że wdrożenie tej pomocy wymaga zgody Komisji Europejskiej. TA zgoda pojawiła się dzisiaj. Zapytaliśmy więc ARiMR kiedy rolnicy mogą spodziewać się uruchomienia tego naboru wniosków. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, to wówczas opublikujemy ją na samym końcu tego artykułu.


Czy rolnicy musza wycofać wnioski złożone w ramach naboru z puli de minimis?


Przypomnijmy, że w czerwcu br. zarówno ARiMR, jak i minister Robert Telus radzili rolnikom w mediach społecznościowych, by nie wycofywać wniosków złożonych w ramach tradycyjnego naboru o dopłaty do materiału siewnego z puli de minimis, które są niższe od stawek proponowanych w nadzwyczajnej pomocy KE w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Radzono wówczas by poczekać na pozytywną decyzję KE. Bo gdyby ta była negatywne, a rolnik by wcześniej wycofał swój wniosek, to nie otrzymałby ani jednej ani drugiej pomocy z tytułu dopłat do materiału siewnego.

- Sugerujemy, aby na razie nie wycofywać złożonych wcześniej wniosków – czytaliśmy w komunikacie opublikowanym na stronie Agencji.

- Rolnicy, którzy już złożyli wnioski o dopłaty do materiału siewnego (termin wydłużony do 10 lipca), sugerujemy wam, aby jeszcze nie wycofywać złożonych wniosków. Tzw. pomoc wojenna na materiał siewny zostanie ogłoszona dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europ. – apeluje Robert Telus.Kto może się starć o wyższe dopłaty do materiału siewnego?


Jak informuje ARiMR z takiego wsparcia będzie mógł skorzystać rolnik, który m.in.:

 1. złożył w 2023 r. wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich;
 2. nie ubiegał się jeszcze w tym roku o dopłatę do materiału siewnego (a jeżeli w trwającym od  25 maja 2023 r. złożył wniosek o pomoc, musi go wycofać);
 3. między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r  nabył materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:
  1. zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
  2. rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  3. ziemniak.

Potwierdzenie zakupu materiału siewnego stanowi faktura VAT lub jej duplikat. Na dokumencie takim muszą się znaleźć: data sprzedaży lub wydania z magazynu, nazwa gatunku i odmiany rośliny uprawnej, kategoria lub stopień kwalifikacji i numer partii.

Wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon.

Jakie będą stawki dopłat do materiału siewnego?


Zgodnie z zapisami projektu rozporządzenia stawki dopłat do materiału siewnego lub sadzeniowego w kategorii elitarny lub kwalifikowany wyniosą:

 • 200 zł/ha gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
 • 300 zł/ha gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
 • 500 zł/ha gruntów ornych obsianych soją;
 • 1200 zł/ha gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.

Wnioski we wcześniejszych zapowiedziach miały być przyjmowane do 14 sierpnia 2023 r.  Czekamy na informacje w tej sprawie z ARiMR i MRiRW.oprac. bcz

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 18:49