StoryEditor

Niezapłacona faktura za zboże: co zrobić w tej sytuacji?

Rolnik w kwietniu 2023 r. sprzedał dużą partię zboża do spółdzielni. Niestety, aż do chwili obecnej nie dostał zapłaty. Co teraz może zrobić?
04.09.2023., 12:09h

Niezapłacona faktura za zboże

W kwietniu br. sprzedałem pewnej spółdzielni zajmującej się hodowlą dużą partię zboża. Fakturę VAT rozliczyłem w maju br. Do chwili obecnej nie otrzymałem zapłaty. Co mam zrobić w tej sytuacji?

Grzegorz T. (woj. wielkopolskie)

Co można teraz zrobić?

Brak zapłaty za dostarczone towary rodzi skutki na gruncie cywilnoprawnym (kwota netto) oraz na gruncie VAT (podatek należny). Czytelnik nie określił, z jaką stawką VAT sprzedał zboże – można przyjąć, że była to stawka 0%. Zatem formalnie podatek należny wyniósł 0 zł i literalnie nie ma czego odzyskiwać. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, jeżeli wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności, określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a, ust. 1a ustawy o VAT).

Ulga na złe długi umożliwia wierzycielowi (tj. sprzedawcy) odzyskanie kwoty podatku należnego od dokonanej czynności, za którą nie otrzymał zapłaty. Natomiast nabywca zobowiązany jest do korekty odliczonej kwoty VAT, wynikającej z niezapłaconej faktury.

Biorąc pod uwagę, że po...

Pozostało 53% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:23