StoryEditor

Zamiana gruntów między rolnikami: płatnikiem VAT i ryczałtowcem

Nasz Czytelnik jest podatnikiem czynnym i chce dokonać zamiany gruntów z sąsiadem, który jest rolnikiem ryczałtowym. W jaki sposób prawidłowo rozliczyć taką transakcję zamiany?
04.09.2023., 10:09h

Rolnik-podatnik VAT a ryczałtowiec

Jestem podatnikiem czynnym i chcę dokonać zamiany gruntów z sąsiadem, który jest rolnikiem ryczałtowym. Przedmiotem zamiany ma być 0,7 ha moich gruntów, z których część, ok. 0,25 ha, jest w planie zagospodarowania przeznaczona na cele budowlane. Sąsiad oferuje mi w zamian działkę ok. 1,5 ha z dopłatą. Po zamianie sąsiadowi pozostanie łącznie ok. 0,96 ha UR i 0,9 ha przeliczeniowych. W jaki sposób prawidłowo rozliczyć taką transakcję zamiany?

Ryszard B. (woj. kujawsko-pomorskie)

Jak rozliczyć transakcję?

Co do zasady, transakcja zamiany towarów w świetle przepisów VAT, to dwie oddzielne transakcje kupna-sprzedaży, podlegające właściwym zasadom opodatkowania. Nie ma to wiele wspólnego z zasadami zamiany określonymi w KC (tzw. barter). W analizowanym przypadku mamy do czynienia z wymianą nieekwiwalentną, co nie ma wprost znaczenia z punktu widzenia VAT. Należy zatem omówić tę transakcję zamiany oddzielnie z punktu widzenia obu stron, niezależnie od aktu notarialnego:

  • Podatnik czynny – grunt rolny przeznaczony w PZP na cele nierolnicze (0,25 ha) jest z punktu widzenia ustawy o VAT terenem budowlanym (...
Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 02:12