StoryEditor

„Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych” - rusza nabór wniosków

Od poniedziałku 4 września br. rusza nabór wniosków o przyznanie wparcia na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. Jest to kolejne z działań realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.
01.09.2023., 21:09h

Kto może się starać o dofinansowanie z ARiMR?


O dofinansowanie starać się mogą zarówno nowe grupy producentów rolnych uznane od 1 stycznia 2023 r. (na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach), jak i organizacje producentów uznane nie wcześniej niż 1 stycznia 2023 r. (na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych).

Jaką pomoc można otrzymać?

Pomoc ustalana jest na podstawie wartości przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów. Wsparcie realizowane będzie w formie rocznych płatności przez okres pierwszych pięciu lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. Wysokość dofinansowania zróżnicowana będzie w zależności od „wieku grupy”, i wynosić będzie: w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto, w drugim – 9,5 proc., w trzecim – 9 proc., w czwartym – 8,5 proc., w piątym – 8 proc.

Dla każdej z grup przewidziano limit dofinansowania, uzależniony od liczby członków.  Limit dofinansowania w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy w przypadku grup producentów rolnych wynosi 60 tys. euro (lecz nie więcej niż 6 tys. euro w przeliczeniu na jednego członka), natomiast dla organizacji producentów maksymalna kwota pomocy to 100 tys. euro.

 

Jakie warunki należy spełnić?

Wnioskodawca musi działać jako przedsiębiorca prowadzący mikro -, małe lub średnie przedsiębiorstwo oraz zobowiązać się do realizowania przez grupę producentów rolnych lub organizację producentów w każdym roku działalności celów zatwierdzonych w planie biznesowym.

Wparcie na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych” nie jest jednak przeznaczone dla wszystkich grup producenckich. Z dofinansowania wykluczone są podmioty  zrzeszające producentów mięsa drobiowego, owoców i warzyw, a także produktów pszczelich.

 

Gdzie składać wnioski o przyznanie pomocy?

Wnioski o przyznanie wsparcia można będzie składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR w terminie od 4 września do 3 października 2023 r.

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 10:13