StoryEditor

Płatność dla małych gospodarstw – nie każdy uprawniony rolnik skorzystał. Ile wniosków złożono?

Wczoraj zakończyło się przyjmowanie przez ARiMR oświadczeń o przyznanie płatności dla małych gospodarstw. Dzisiaj pojawiło się podsumowanie, zarejestrowano 196,5 tys. takich wniosków. Kto mógł ubiegać się o płatności dla małych gospodarstw?
01.09.2023., 15:09h

Tylko 30% rolników skorzystało z płatności dla małych gospodarstw

31 sierpnia zakończyło się przyjmowanie oświadczeń dotyczących przyznania płatności dla małych gospodarstw. Wnioski można było składać tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Jak podaje Agencja, zarejestrowano około 196,5 tysiąca takich dokumentów. Biorąc pod uwagę strukturę obszarową polskich gospodarstw rolnych, można przyjąć, że z płatności postanowiło skorzystać około 30% upoważnionych do tego rolników.

O płatności dla małych gospodarstw mogli ubiegać się Ci rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha, a takich jest według danych ARiMR w Polsce – 638 886. W roku 2021 było takich gospodarstw więcej, bo 647 785.

Ile wynosi stawka pomocy dla małych gospodarstw?

Stawka płatności dla małych gospodarstw wynosi 225 euro/ha. W przypadku kiedy rolnik, ubiegający się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, we wniosku o przyznanie płatności za 2023 rok, ubiegał się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONW, płatności ekologicznej oraz płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej – wówczas poza płatnością dla małych gospodarstw może otrzymać pieniądze z tych płatności.
Płatność dla małych gospodarstw zastąpić ma wszystkie płatności bezpośrednie:
  • podstawowe wsparcie dochodów,
  • płatność redystrybucyjną,
  • płatność dla młodych rolników,
  • wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów.Bernat Patrycja
Źródło: gov.pl
Fot: envato.elements
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 16:14