StoryEditor

Dopłaty 2023: Oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego w ekoschematach? Tak, ale...

Sporo zamieszania tej wiosny wzbudziła informacja o tym, że rolnicy stosujący obornik lub gnojowicę czy gnojówkę na polu i chcący otrzymać z tego tytułu dodatkową płatność w ramach ekoschematów muszą przyorać te nawozy w ciągu 12 godzin od aplikacji i wykonać zdjęcie geaotagowane przez aplikację ARiMR aby to udowodnić. Potem resort rolnictwa poinformował, że można także zamiast zdjęcia złożyć oświadczenie pisemne po przeoraniu. Czy rzeczywiście tak jest? 
18.04.2023., 18:04h

Mogli się tego dowiedzieć uczestnicy naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce", które prowadzili: redaktor naczelny TAP Karol Bujoczek oraz redaktor i ekspert ds. polityki rolnej i funduszy unijnych Grzegorz Ignaczewski. Naszym ekspertem ds. ekoschematów był Marek Krysztoforski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, który starał się odpowiedzieć na każde z pytań zadanych przez uczestników.

Czy zawsze oświadczenie zastąpi zdjęcie geotagowane w ekoschematach?

- Jeden  z uczestników naszego webinarium zapytał, czy jeżeli nie będziemy w stanie wykonać tych zdjęć geotagowanych przy ekoschemacie dotyczącym obornika lub nawozów płynnych i składamy oświadczenie, to jakie mogą być uwzględnione powody niewykonania tego zdjęcia geotagowanego? Z komunikatu wydanego przez ministerstwo wynika, że właściwie możemy zastąpić zdjęcie geotagowane oświadczeniem niemalże w każdej sytuacji - pytał Grzegorz Ignaczewski.

- Tak, ale w załączniku jest podany Powód, gdzie trzeba wymienić, dlaczego nie mogło być wykonane zdjęcie geotagowane. Tu jest bardzo wiele możliwości. Ja próbowałem też powiedzieć, że czasami jest słaby zasięg i nie można zrobić tego zdj...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 21:32