Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty do zbóż: kiedy sprzedać żeby otrzymać rekompensatę do 1400 zł/t? Zmieniły się terminy!

Obrazek

Niskie stawki w skupach zboża niewielu rolników obecnie są w stanie zachęcić do sprzedaży, a nowe żniwa już za 3 miesiące. Jakie są warunki otrzymania wsparcia? Kiedy trzeba sprzedać pszenicę, żeby dostać dopłatę?

Dorota KolasińskaKamila Szałaj21 kwietnia 2023, 11:31

Dopłaty do skupu pszenicy

Od kilku dni mówi się o nowej formie pomocy, która miałabym za zadanie zrekompensować rolnikom straty za zboże. Dokładnie pomoc miałaby wyglądać w taki sposób, że rolnicy, którzy sprzedadzą pszenicę za mniej niż 1400 zł/t otrzymają rekompensatę. Pomoc będzie przyznana do hektara.

Kiedy sprzedać pszenicę?

Zmienił się również okres do kiedy można sprzedać zboże. Z zapowiedzi medialnych resortu rolnictwa wynikało, że dopłaty będą przysługiwały jedynie do sprzedanej pszenicy w terminie od 15 kwietnia do 30 czerwca. 

W opublikowanym wczoraj projekcie rozporządzenia jest mowa o terminie krótszym o dwa tygodnie, a więc sprzedaż musiałaby się odbyć do 15 czerwca. 

„W wyniku agresji Rosji na Ukrainę ograniczeniu uległ eksport zbóż z Ukrainy tradycyjnymi kanałami, tj. przez porty na Morzu Czarnym. Spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej, wzrost przewozu ukraińskich m.in. zbóż przez polską granicę. Nadmierny przywóz zbóż z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż i rzepaku, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski” informuje ministerstwo rolnictwa.

Termin sprzedaży zboża w obecnym naborze

Co ciekawe, to nie koniec zmian, bowiem resort rolnictwa zmienił również termin sprzedaży pszenicy lub kukurydzy w trwającym już naborze wniosków o dopłaty do zbóż. Według przepisów producent rolny otrzyma wsparcie za pszenicę lub kukurydzę sprzedaną między 1 grudnia 2022 r. a 14 kwietnia 2023 r.

Z zapowiedzi rządu można również wywnioskować, że niebawem może ruszyć również program dopłat do innych roślin uprawnych m.in. innych gatunków zbóż oraz rzepaku. oprac. dkol/ksz 
tygodnik-poradnik.pl
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)