StoryEditor

Ile wynosi wysokość zaliczki na podatek dochodowy oraz ubezpieczenie zdrowotne w 2023 roku?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w związku z rozpoczęciem nowego roku podatkowego z dniem 1 stycznia 2023 roku, będzie pobierać zaliczki na podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych, a także rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego na takich samych zasadach jak w roku poprzednim. Ile będą wynosić?
23.01.2023., 14:01h

Nowy rok podatkowy KRUS na analogicznych zasadach

  • W przypadku świadczeń nieprzekraczających kwoty 2500 zł miesięcznie zaliczka wynosić będzie 0 złotych, z racji mieszczenia się przychodu w kwocie wolnej od podatku, czyli 30 tys. rocznie.
  • Emerytury oraz renty, które przekraczają kwotę 2500 zł na miesiąc, obarczone będą zaliczką wynoszącą 12% świadczenia, które uzyskano w danym miesiącu.

Ma być również pomniejszone o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, czyli o 300 złotych. Wyjątkiem będą świadczenia osób, które wystąpiły o niepomniejszanie zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek.

Czytaj także: Ile wyniesie składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2023 r.?

  • Na wniosek emeryta, zaliczka może zostać pomniejszona o 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek, czyli o odpowiednio 150 lub 100 złotych.

Jeżeli świadczeniobiorca uzna, że korzystne dla niego byłoby, aby zaliczkę zmniejszyć właśnie o takie kwoty, to wtedy zminimalizowana zostanie wysokość nadpłaty lub niedopłaty podatku w rozliczeniu rocznym. Taka osoba powinna złożyć oświadczenie o pomniejszenie zaliczki o wyżej wspomniane wielkości tj. o 1/24 lub 1/36.

  • W momencie, gdy dochód ze świadczeń emerytalno-rentowych przekroczy 120 tysięcy złotych, zaliczka wynosić będzie 32% kwoty przekroczenia, pomniejszonej o 300 złotych.
  • Składa, jaką płacimy na ubezpieczenie zdrowotne od świadczeń podlegających oskładkowaniu wynosi 9% kwoty świadczenia.

Emerytury rolnicze wyższe o 400 zł? Szykują się duże zmiany w rolniczych świadczeniachopr. Bernat Patrycja
na podst. krus.gov.pl
fot. Envato.elements
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 15:07