StoryEditor

J. Wojciechowski. Nie jestem zwolennikiem zmuszania rolników do bardziej ambitnych praktyk niż wymaga tego reforma WPR

Podczas IV Krajowych Dni Pola w Sielinku zapytaliśmy unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego o przebieg wdrażania nowej Wspólnej Polityki rolnej związanej z Zielonym Ładem i krajowymi planami strategicznymi realizowanymi przez wszystkie kraje członkowskie. Z komisarzem rozmawiał Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska.
08.06.2023., 14:06h

Karol Bujoczek: Jesteśmy na Krajowych Dniach Polach w Sielinku w Wielkopolsce. Panie Komisarzu, widział Pan  kolekcję odmian i najnowszych technologii. Rokują dobrze dla polskiego rolnictwa. Wiemy, że w ramach europejskiego Zielonego Ładu jest także dyskusja o tym, czy aby tej intensywności produkcji i bezpieczeństwa żywnościowego nie będziemy ryzykowali w przyszłości. Dzisiaj się toczy dyskusja, chociażby o ograniczeniu stosowania środków ochrony roślin. Czy te zagrożenia dalej są, czy jednak rolnicy nie mają się czego obawiać?

Janusz Wojciechowski: Zagrożenia są oczywiście, bo jest dość silny trend polityczny światowy, który zmierza do ograniczenia intensywności rolnictwa, co samo w sobie jeszcze nie jest najgorsze. Ale to, że próbuje się zbyt intensywnie chce ograniczyć intensywność rolnictwa. Myślę tu na przykład o pestycydach. Takie automatyczne redukowania, a zwłaszcza wymuszanie takich redukcji w krótkim czasie jest nieracjonalne. Dlatego ja jestem zwolennikiem, żeby w tej chwili nie zmuszać rolników do jakichkolwiek bardziej ambitnych praktyk niż te, które wynikają z reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Na razie jeszcze nic się nie stało dlatego, że te sprawy związane z redukcją pestycydów czy z tak zwaną dyrektywą emisyjną dotyczącą hodowli to jeszcze są rzeczy nie przesądzone. Te wątpliwości jednak są bardzo mocno podnoszone. Ja je przedstawiałem w Komisji i dzisiaj w Radzie UE państwa członkowskie również podzielają te wątpliwości więc myślę, że to nie jest sprawa, która szybko się stanie.


Karol Bujoczek: Wiemy to, że te zmiany nie zostały w Komisji Rolnictwa, że są w Komisji Ochrony Środowiska i tu jest obawa, czy przypadkiem nie zostaną rolnicy postawieni przez faktem dokonanym.

Janusz Wojciechowski: Takie niebezpieczeństwo jest jednak coraz mniejsze. Myślę, że rozsądek zaczyna brać tutaj górę, że rolnictwo to nie przemysł, ziemia to nie fabryka, zwierzęta to nie maszyny. Trzeba o tym zawsze pamiętać, no ale z drugiej strony to wszystko też musi mieć granice. Rolnictwo wymaga jednak określonej puli środków ochrony roślin i nawożenia oprócz tej części ekologicznej, która się może też odbywać bez chemii, ale generalnie musimy myśleć bezpieczeństwie żywnościowym na pierwszym miejscu, czyli to musi być taka równowaga zachowana.

Karol Bujoczek: Potrzebujemy także nowych odmian w kontekście zmian klimatycznych. Wiemy, że dzisiaj mówi się o tych nowych technikach hodowlanych, które też są dosyć kontrowersyjnie dyskutowane w Unii Europejskiej Jakie jest pana stanowisko w tym zakresie i kiedy one będą mogły być dopuszczone także na rynku europejskim?

Janusz Wojciechowski: Tak, ta sprawa nowych technik jest w tej chwili już na agendzie politycznej. Moje stanowisko jest ostrożne. To znaczy potrzebujemy takich innowacji technologicznych, jeśli chodzi o rolnictwo, Ale trzeba zapewnić dwie rzeczy. Po pierwsze ochronę rolników przed uzależnieniem się od patentów na te rośliny więc to musi być jasna sytuacja, że rolnik nie może się znaleźć w takiej sytuacji, że raz kupi jakieś nasiona stanowiące własność patentową i potem będzie uzależniony już od ich cen i ich dostaw. Ten problem musi być rozwiązany. Drugi aspekt to jest egzystencja tego rolnictwa związanego z nowymi technikami i rolnictwa ekologicznego więc to musi być tak wprowadzone, żeby gospodarstwo ekologiczne mogły bez przeszkód bez się rozwijać nie były narażone na te skażenia związane z tymi roślinami nowymi roślinami technologicznymi,

Obejrzyj całą rozmowę z unijnym komisarzem ds. rolnictwa!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 11:18