StoryEditor

Czy robiąc w jagodniku międzyplon z koniczyny białej otrzyma się dopłaty z ekoschematów?

Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" padło wiele pytań od widzów do naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu. Pytania zadane podczas rejestracji lub na czacie zadawali: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska i Grzegorz Ignaczewski, redaktor, ekspert ds. funduszy unijnych i polityki rolnej.  Pytania dotyczyły m.in. łączenia dopłat z tytułu rolnictwa ekologicznego i ekoschematów.
08.06.2023., 13:06h

Jedno z pytań o takie łączenie płatności do ekologii z ekoschematami zadała p. Małgorzata. - Mam jagodnik w uprawie ekologicznej. Czy robiąc międzyplon koniczynę białą uzyskam dodatkowe dopłaty? - pytała nasza Czytelniczka.

Nasz ekspert Marek Krysztoforski wskazał, że międzyplon jest na gruntach ornych jest złożony z co najmniej 2 gatunków roślin, a prawdopodobnie p. Małgorzata chciała go zasiać w międzyrzędziach jagodnika.

- To jest zasiew międzyrzędowy, a nie wsiewka. To tak nie możemy tego. zgłosić we wniosku. Nie sądzę, żeby to mogło być przyjęte jako międzyplon, ponieważ to jest uprawa trwała, a to dotyczy gruntów ornych. Co prawda np. uprawa maliny i truskawki jest na gruntach ornych, ale to są nadal uprawy trwałe, a tam nie możemy robić międzyplonów. Międzyplony realizujemy tylko na gruntach ornych. Ale jeżeli będą takie typy gospodarstw i taka wsiewka międzyrzędowa (wsianie międzyrządowe tej koniczyny), które z jednej strony zapewni azot, z drugiej strony okryje glebę, czyli spełni wymogi ekoschematu, to postulujcie o możliwość dodania takich ekoschematów, bo będzie to jeszcze możliwe - wskazywał Marek Krysztoforski.

Zobacz więcej pytań o ekoschematy i odpowiedzi ekspertów!Weź udział w kolejnym webinarium! Już 12 czerwca we wtorek porozmawiamy z ekspertami o dobrostanie zwierząt  w kontekście ekoschematów. Sprawdź program i zapisz się jeszcze dziś!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 02:55