StoryEditor

Korona-program. Pieniądze mają trafić do rolników jeszcze w tym roku

Sejm rozpoczął pracę nad ustawą, która ma umożliwić rolnikom uzyskanie pomocy w związku z pandemią koronawirusa. Do rozdysponowania jest 1 miliard złotych. Rząd chce, aby rolnicy otrzymali te pieniądze jeszcze w tym roku.  
23.07.2020., 17:07h
Posłowie z sejmowej komisji rolnictwa zajęli się w środę rządowym projektem ustawy, która stwarza ramy prawne do wypłacenia rolnikom pomocy z tytułu utraty płynności finansowej spowodowanej epidemią koronawirusa. Bruksela zezwoliła, by przeznaczyć na ten cel 270 milionów euro. 

- Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o wydanie niewykorzystanych środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie 1 miliarda euro, ale otrzymaliśmy tylko zgodę na 1 miliard złotych. To też jest potężna kwota i chcemy, aby te pieniądze jak najszybciej trafiły do poszkodowanych – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Jan Białkowski. 


Pieniądze na kontach jeszcze w tym roku?


Pomoc będzie wdrożona w postaci kolejnego działania w ramach PROW. Do tego potrzebna jest ustawa, która już jutro może trafić na plenarne posiedzenie Sejmu, a na początku sierpnia zajmie się nią Senat.

– Zależy nam, aby te środki jak najszybciej przekazać rolnikom. Tak, żeby one były na kontach rolników jeszcze w tym roku. Nasze działania zmierzają w tym kierunku, aby te środki były dostępne w grudniu, a może nawet jeszcze w listopadzie tego roku. Nabór wniosków będzie ogłoszony we...
Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 16:33